93 in de grafelijke rekeningen de Taste gegevens beginnen. Zie hier het verloop. Men had kennelijk reeds bij voorbaat een inlaag gemaakt, strekkende met haar front van het YVestersche hoofd Leuge- naarshoofd tot het '/Hotel JSloordzeeboulevard" bij de Ro tonde. Dat Westersche hoofd en zijn verlenging vormden als dijk de westerllank van de inlaag. De Rotonde en het Wester havenhoofd Groote hoofd waren als dijk de oosterflauk van het werk. Tusscken de jaren 1326 en 13-31 viel de zee aan op de oude dijken, gelegen tusschen het Oranjebolwerk en den Leugenaar. Het //Galgenveld" heeft men nog eens beproefd in te dijken doch vergeefseh. Met de rest heeft men niet eens de proef genomen. Was dit ondoenlijk? Of was men nu dichter bij de rivier en tevieden? Wie zal dit uitmaken? De hoofden van 1318 zonken in de rivier weg De oosterflank werd deels rondeel, deels Westerhavendijk of -hoofd. De westerflank ging voor het grootste deel in zee verloren, en is nog slechts in den ombuigenden loop van het Leuge- naarshoofd te onderkennen Dit hoofd is geheid op een over gebleven nol van de insete. Zoo was in 1340 de toestand, en zoo is hij gebleven. Gelijk men hiervoor vernomeu heeft, werd de wetering bij het graven van de Koopmanshaven doorsneden. Derhalve moest zij in 1308 een nieuwe uitmonding verkrijgen. De ver anderde loop wordt door twee achterstraatjes achter de huizen vau het Bellamypark aangewezen namelijk door de krovoost- straat en de Saraéynstraat. Verlengt men de daardoor ge vormde lijn zuidwaarts, dan komt men langs de huidige helling en de Spuisluis aan het Rondeeltje INiets nieuws ouder de zon. Hamaker Iblz. 160 en hiervoorbladz. 80. 2) De Nieuwstraat en de Nieuwendijk bestonden toen nog niet. Een groen woud van boogaarden diende daar denkelijk tot het droogen der netten zooals in visschersplaatsen nog te zien is.

Archief | 1910 | | pagina 231