94 Daar eindigde de veranderde loop en sueerde de wetering van toen af tot het jaar 1443, west ombuigend, in de voor haven. Dit wordt geconstateerd door de oudste benaming van dit Rondeeltje, toegenaamd'/het Sluisje" 1). Binnen de grenzen van het jaar 13 15. Toen Nieuw-Vlissingen, ten zuiden van Oud-Vlissingen ontstaan, een stad geworden was en in 1315 zijn privilegie ontvangen had, moest het ook een regeering hebben. Het spreekt van zelf, dat deze regeering, uit een baljuw, negen schepenen en twee raadsmannen"die burgemeesters sullen wesen", bestaande, haar zetel in een schepen- of stede huis hebben moest 2). Evenals de kerk zoek ik dit stedehuis aan het begin van de toenmalige nieuwe bebouwing in den omtrek van de nu ver dwenen IJzeren brug Tot heden zijn daarvoor de panden aan het Bellamypark nos 35 en 37 aangezien. De heer C. de Waard, adjunct-commies bij het Rijksar chief in Zeeland, bracht mij op het spoor van een nog ouder stadhuis, door aanwijzing van een nog niet geordend dossier in dat archief. Dit stadhuis blijkt daartoe van den aanhef af ingericht te zijn; want het droeg ook een klokkentoren en uurwerk. Het stond aan de noordzijde van de, Breestraat en besloeg de per- ceelen n°" 13 en 15. Toen het op Zaturdag den 17 Februari 1559 ten verkoop ingezet werdomdat het ongeschikt geworden was wegens de uitbreiding der zaken op het stadhuis, lag het in zijn vier gemerken: oost, 't sterfhuis van Jan van den Abeele (later "de Groene papegay" genoemd, op den hoek van de Molen straat); zuid en west, de straat (nu Breestraat)noord, Rogier Winkelman blz. 250TValchersche arcadia IIblz. 133. 2) Costumen van Vlissingen 1763, blz. 133 en 135.

Archief | 1910 | | pagina 232