95 Cobbaert, in 1556 en 1557 burgemeester van Vlissingen, (nu het pand van de loge der vrijmetselaars). Het had ook een gemeenen uitgang achteruit door het slop nevens het huis van Pier de Smit (voorlaatste weeshuis). Er was een bier dragershuis bij dit pand, dat toen verplaatst moest worden (naar de IJzeren brug). Men ging langs de trappen van de puye, die met twee flesschen, als wapens, versierd was, naar de vestibule of vierschaar; want zoo was de orde. Dan klom men op en trad de bovenvoorkamer of schepenkamer binnen. Deze kamer was ook voor de leden van de rederijkerskamer beschikbaar, als de Wet haar niet van doen had. Daarom hadden de mannen van w't redens-broederschapgenaemt Blau- acoley" x) de vensteren versierd met gekleurde glazen, die ze, na den verkoop van het gebouwmochten doen verwijderen onder conditie van gewone ramen en glazen er voor in de plaats te stellen. Kooper werd Pieter Carbonnier, rentmeester van Maximiliaan, markgraaf van Veere en Vlissingen In plaats van dit huis werd bij calangeering het sterf huis van den baljuw Matthijs (van) Cannoye gekocht. Het was eerst onderhands aangekocht door Jhr. Smith heer van Baarland, na Cannoye baljuw geworden, daarna aanboord door de familie, maar bij rechterlijk vonnis met al zijn toe- behooren d. i «het sterfhuis, de hovinghe, erve en andere edificiën staande neffeus 't huus daer de voorn. Matthijs Can noye uut gestorven is", aan de stad toegewezen. Deze complex bevat aan het Bellamypark hoek Breestraat, de twee panden n08 35 en 37, en aan de Breestraat vier per- ceelen, nos 14, 12, 10 en van 8 het oude wijknommer C 60. Toen er in het jaar 1594 midden op de Groote markt een i) Deze benaming heb ik ontleend aan 't O. arch. Vlissingenn°. 431, zonder datumbevattende de aanbieding van een tweetal ter electie van een deken in de plaats van Abraham van Ree (begraven 17 Augustus 1677 of 14 De cember 1688). Een van het tweetal was Samuel (Claessens) Versterre die van 1651 tot 1662 bezitter was van het Vlissingsch perceel, blok VIII, n'Js 3 en 4 Het stuk is dus uit de tweede helft der 17e eeuw.

Archief | 1910 | | pagina 233