98 De abt moest toch het recht van presentatie door den hertog erkennenofschoon hij reeds in 1808 als collator van Oud- Vlissingen, en in 1332 als zoodanig van Nieuw-Vlissingen was opgetreden 1). Desniettegenstaande is het aan te nemen, dat de stichting der kerk te danken is aan den toenmaligen graaf, als zelf standigen schenker, of als aanwijzer van den fundus, onder voorwaarde van de goedkeuring en de reserveering van de rechten door den abt. Zulk een patronaat vervat in zich, als hoofdzakelijk element, het recht om den bisschop voor een va cant ambt een persoon voor te dragen het jus praesentandi 2). Van dit recht ziet men in het jaar 1308 den graaf ge bruik maken tot aanbeveling van Petrus als cureit van Oud- Vlissingen, en in 1348 zelf direct, als collator, het recht zich toeeigenen om Joh Achier voor te dragen. Ik zal nu trachten het jaartal van de stichting nader vast te stellen. Daarmede meen ik niet de voltooiing in zijn tegenwoordigen vormmaar den aanvang van den primitieven bouw. De kerk toch draagt naar het oordeel van een deskundige het kenmerk van later gerestaureerd of van nieuws opgebouwd te zijn. Dit mag uogtans geconstateerd worden, dat op het Kaartje van Vlissingen van Jacob van Deventer, vervaardigd in 1550, reeds de kruisvorm voorkomt, met eeu klein torentje op het kruis en den grooten toren aan den westkant. Op de bewijzen van de "25 deniers van elcke mergen van de bede, die gegeven was in Zeelandt in 't jaar onzes Heeren MILD en achte", komen de volgende posten voor: Op Vlissingen. In het ambacht, dat Gillis Codde baeens was: //Die kerke in Nieuwe Vlissinge Va m 50 roe min." Arch. O. L. Vr. AbdyReg. 114, A» 1308 Maart 17 Reg. 242, A» 1332 Juli 8. Kerkrecht door Dr. Richter en Dr. Dove uitgave Kemink en Zn., blz. 557 558 en 564.

Archief | 1910 | | pagina 236