99 In het ambacht, dat 's Gouwers was: «Die kercke in de Nieuwe-Vlissinge '/3 m. Ya qt min. »L>ie Heylighe Geest in Nieuwe Vlissinge Ya m" In het ambacht, dat Gillis Codde Barens was: //Die pape aldaar (Nieuw-Vlissingen) Ya m. 50 roe min." In Coudekerke. In het ambacht, dat Rave's was //Die Heilige Geest in Nieuw-Vlissinge m." 3) Uit deze mededeelingen volgt, dat de kerk in 1308 er reeds was, of althans, dat men zoo ver met den bouw en de in richting gevorderd was, dat de paap van Nieuw-Vlissingen er reeds dienst in kon doen, ook dat men reeds een H.-Geest- fonds bezat. Daarom kon in 's graven Privilegie van 1315 geschreven staan: «Voort soe mach onse Bailiu eenen vrede nemen «van allen twisteliken saken jof die prochiepape «mit tween scepenen, of mit tween wittachtigen poirters" 2). Men begon denkelijktoen het gebouw in zijn muren stond en waterdicht was, den dienst De versiering zou later volgen. In het jaar 1304 beval graaf Willem III van Henegouwen de door de Vlamingen verwoeste muren van Middelburg we derom te herstellen. Dit zal wel de eerste inzet van den graaf geweest zijn zoodat het graven van een nieuwe haven en het bouwen van een nieuwe kerk binnen Vlissingen veilig na dat jaar mag gesteld worden. Het begin van den opbouw der St.-Jacobs- kerk en -toren moet dus hebben plaats gehad tusschen de jaren 1304 en 1308. In allen gevalle is 1328 3) niet als stichtingsjaar te be schouwen, en wordt het duidelijk, dat men in dezelfde periode Reg. E. L. 36 cos R., 's-Hagegetiteld Dit zijn dieghene daer landt up bewgset enz. 2) Costumen Vlissingen A° 1768, blz. 135: Privilegie van 1315, art. 10. De overlevering sprak bestendig van 1328. Zij zag 0 aan voor 2.

Archief | 1910 | | pagina 237