100 én op kerkelijk én op burgerlijk terreiu eeu uitbreiding tot stand bracht Voor de structuur van het gebouw en zijn inrichting ver wijs ik naar de uitvoerige beschrijving door mijn zoon, die zeer belangrijke inededeehngen over de symboliek van den bouw gegeven heeft x). De kerk stond op een groot kerkhof, d. i. op een hof, dat bij de kerk behoorde, en in zijn vollen omvang successief tot begraafplaats gediend heeft. Door een ringmuur omslotengrensde het west aan de achtererven der huizen van het Bellamypark en van de Xoord- straat. Noord paalde het aau die van de Lange Zelke. Oost liep de ringmuur langs de zijden van de huizenwaarmede destijds de O.-L.-Vr.straat en de St.-Jacobstraat eindigden. Bij de jongste rioleeriug is die ringmuur hervonden in de St-Jacobstraatin de verlenging van den oostelijken zijmuur van de pastorie van 1503. In de Vrouwestraat is geen ring muur gevonden. Dit strookt met mijn beweren, dat de Vrouwe straat een der oudste straten of wegen was, die bij den bouw van de kerk onderbroken werd en nu toegang tot het kerkhof verleende door een opening, die in den ringmuur gelaten was, terwijl de voortzetting van die oude wegeling aau de west zijde van het kerkhof het Kerkstraatje vormde. Dat in de St-Jacobstraat de ringmuur zonder opening door liep, bewijst, dat deze straat eerst na den aanleg van het kerkhof en zijn ringmuur toegang gaf tot dat kerkhof, en deswege de Blauwpoort, waarop de St.-Jacobstraat uitliep, iets jonger is dan dat hof Ten zuiden was het door de oudste watergang het Schuit- vlot begrensd. De huizen '/Achterom de kerk", aan de Branderijstraat, aan de Lepelstraat en rond de Oude Markt bestonden destijds nog niet In de Lepelstraat zijn vroeger tegenover de Branderijstraat De geschiedenis van de Westpoortblz. 3072.

Archief | 1910 | | pagina 238