102 slop naar het Kerkhof" den vorm van een elleboog Toen men na ook in datzelfde jaar aan de westzijde van het Kerkhof huizen bouwen liet, kreeg de elleboog den Z vorm en den naam Krommenelleboog. Daar de Branderijstraat reeds voor 1584 was aangelegdhad het gansche terrein zijn tegenwoordigen vorm verkregen. Waar de oudste pastorie gestaan heeft, scheen tot nu toe een onoplosbaar raadsel. De schepenen van Nieuw-Vlissingen oorkondden den 5 Maart 1503, dat Ghelein Cornelis zoon aan Pieter van der Oap- pellëprelaat van Middelburch, belooft zonder diens toestem ming geen deur of venster te zullen maken in den muur van het huis »daer den Cureit nu jeghenwoordelic inne woont" s) De pastoor woonde vroeger dus in een ander huis. Maar waar? Terwijl A° 1577 de noord aan de kerk gebouwde huizen bewoond zijn, wordt van geen huizenrij aan de oostzijde van de kerk gewag gemaakt. Bij de nieuwe rioleering in 1908 is in de Lepelstraat tusschen perceel G 77 en G 123 muurwerk gevonden Er kwam een muur bloot met drie drummers van 1,90 M. uit den gevel. De muurlijn liep in de rooilijn van deu noorde lijken zijmuur der kerk. Het gebouw, waarvan deze muur het fondament was, stond op het kerkhof, vlak achter het koor. Waarschijnlijk stond het met zijn front naaT dat 't Kerkhof; 1591 voor F 51, nu n°. 25, noord aan 't Kerkhof; 1592 voor F 39, nu n°. 9, west aan het Kerkhof, alwaar het ankercijfer ten deele nog te zien is. Zie de Kerkerekening van dat jaar. Deze straat moet genoemd zijn naar een brandewijn-fabriek, waarvan de pakhuizen met de ankercijfers 1600 en 1622 in 1872 nog bestonden. Den 30 Augustus 1622 werd aan Pieter de Wachter het stellen van een brouwerij (de Ster) op de Oostzijde geaccordeerd. Deze was A° 1649 in handen van Jan van der Goes, koopman te Vlissingen, en kwam met een brandgang uit achter de kerk Het pakhuis, eens van mijn vadermet de pakhuizen in de Branderijstraat staan tot die fabrieken in be trekking. Jan van der Goes komt voor in de Ned. Spectator in het De Ruyiers- jiommer van 1907blz. 113. 2) Arch O. L. Fr. Abdylieg. 1147.

Archief | 1910 | | pagina 240