116 boete van thien schellingen grootenhalff den heere en half den pachter" x). In 1420 vermaakte Lodèwijk natuurlijke zoon van graaf Willem VI, als heer van Vlissingen, '/den sonnendach mid- vasten als men in de kercke zing(t) het Laetare, geheeten die dach der rosen", aan het Dominicaner klooster te's Graven- hage als aalmoes zeker hoofdgeldvoortspruitende uit de op brengsten van het veer te Vlissingen 2). Den 18 October 1580 wordt medegedeeld, dat de hoofdtol van de passagiers, die overvaren naar Vlaanderen, niet meer geheven worden zalom reden het pausdom nu geëxtirpeerd isen die tol opgesteld geschonken was ten profijte van de monniken genaamd'/de predicaren in den haegen" //tot een deuyt over elk overvarende" 3). Nochtans, zegt het negende artikel van De voorwaarden, waarop Vlissingen verkogt is, van den 27 Juni 1581, sal den cooper nog volgen de hoofdrollen lees hoofdtollen tot laste van de passagiers uyt de stad Vlissingen, in Vlaanderen overvarende" 4). Het accoortby zijn Excellentie aangegaan mei burgemeesters schepenen en raad der stad Vlissingen binnen Brugge op den 31 Juli A." 1582, bevat de volgende pacificatie //Ende hoewel den hoofdtol is een eerlijke parthij van de domeijnen, dat ook denselven zowel als het molster tot het sesthiende vat het welke over het regt van de maalderije van alle oude tijden betaalt en gegeven is geweest, ons met den coop toekomt, nogtans reguart nemende op den tegenwoordigen benauwden tijd so hebben wij om onse goede gemeente te soulageerengecon senteerd zo wij bij deesen consenteeren in de vermindering van hetselve molsternaar volgende de conditie van de laatste l) Coustumen van Vlissingencap. IV Van 's Eeeren boete ende breucken art. 84. a) Bijdr. Geseh. v. h. Bisd. van Haarlemdeel 13 blz. 358. 3) Inv. O. archief Middelburg, n°. 2866; Westpoortblz. 21 en 383. 4) Costumen van VlissingenH. S. in folion°. 20, blz. 168.

Archief | 1910 | | pagina 254