117 verhuuringe van onse molensen dat ook voortaan geen hoofdtol meer verpagt off gegeven sal worden bij deese Roomsse geduurende den tijd van deeze tegen- woordigen inlandse oorlog, ten ophouden van welke wij ver staan deshalven wederom in onse oude geregtigheden te treeden, sonder belet, off tegenspraake, hetwelke wij burgem1 scheepenen en raadt voor ons en onse nakomelingen dankelijk aannemendeook sulkx ter goeder trouwe belooft hebben en belooven mits deesensonder dat praescriptie van tijden hoe lange die ook waaren onsen gedugtigen heere ofte zijne Edele nakomers heeren offte vrouwen van Vlissingen, in het voorschr. regt van hoofdtol en molstersal moogen prejudi- eabel weesen" s). Later wordt over den hoofdtol nog gehandeld. Op den 27 December 1611 werd van Z.Exc. de lastgeving ontvangen tot verpachting van den hoofdtol. Eveneens op 30 Juni 1612 en 20 Augustus 1614 3). Een andere stichting in Nieuw-Vlissingen uit datzelfde tijd vak is het Carmelietenklooster. Het behoorde aan de orde van de maagd Maria de montk Carmelo en is gebouwd op de Markt. De heer Winkelman zegt, dat Adriaan van Boiisele ten jare 1466 bij uitersten wil eenige gelden heeft nagelaten tot opbouw dezer kloosters lees van dit klooster maar dat berust kennelijk op een verkeerde lezing van het testa ment, dat in de Oudheden en gestichten van Zeeland deel 1, blz. 247 aangehaald wordt 4) In dat testament staat//Item geve ick onser Vrouwenbroeders in Nieu-Vlissinge tot hare timme- ragie een pont groot". N u is het duidelijkdat van één pond groot geen stichting "van dien omvang kan opgebouwd zijn. Hiermede worden de voornoemde predicaren of predikheeren bedoeld en wel de dominicanen in den Haag, die dit privilegie als aalmoes van Lodewijk den bastaard verkregen hadden. a) Cos turnenIIS. in folio, n°. 20, blz. 230. 3) Extr. Resolutieboekblz. 37 38 en 40. 4) "Winkelman, Geschiedkundige plaatsbeschrijvingblz. 49.

Archief | 1910 | | pagina 255