121 //schepen gesoncken geweest op de riviere van Antwerp, omme «den viandt sijn passage te mogen benemen «Item achter den voors. reefter op d'erfve van 't voorseyde «clooster sijn drie ofte vier huysen getimmert, die op chijnse //uuytgegeven worden tot profyte van de gemeenen armen van Vlissingen 1), ende de reste van de erfve van 't voorseyde «clooster wort gebruyct voor't merctveld tot vercering ver- «siering ende commoditeyt van der stadt." Dit was het eenige kloosterdat in Vlissingen gestaan heeft. Dat er ook van een niet bestaan hebbend Domimcanerklooster gesproken wordt s), vindt denkelijk zijn oorzaak in de rei hten op de inkomsten van den hoofd- of penningtoldie aan //de predicaren in den haegen" het Dominicanerklooster te 's Hage toekwamen s). Het Q/wyerhiervoor genoemd, spreekt daarover geen woord. Nergens elders heb ik een do cument gevonden. Toch heeft er nog een stichting bestaandie daarin niet genoemdmaar waarop wel gezinspeeld wordt. Ik bedoel het Bag ij nh of. Het was zuid van het Schnitvlot en den Cor- nelartsweg d. i. zuid van de stad gelegen in het woud. Men kon er ook ingaan door het nog bestaande Bagyneslop" maar de hoofdingang zal wel oostelijker in de Nieuwstraat zijn aangebracht. Het werd west begrensd door de Lombardstraat en oost door het Kapoenslop 4). Over de Vlissingsche bagijnen vind ik in de historieboeken niets vermeld. Dit heeft zijn reden in het reeds vroeg de- strueeren van die stichting. Toch heeft zij als hof bestaan. Immers in Januari 1608 woonde in het //Bagijnhof' een lidmaat der Hervormde gemeente, en in 1607 een «in de Nieuwstraat in 't slop van 't Bagijnhof" 5). De twee kohieren van 1577 en 1578 vermelden al de Hieronder moet ook begrepen zijn bet oudste weeshuis, in 1580 daartoe ingericht en staande aan de oostzijde van het Waaigat, hoek Bakkersgang. 2) De Westpoortblz. 357. Zie hiervoor, blz. 116. •i) Winkelman, blz. 276. 5) Lidm.boek I, A° 15931612.

Archief | 1910 | | pagina 259