122 perceelen van' de toenmalige nieuwstadeerst van de "Oost zijde" Bellamypark dan van den Nieuwendijk, daarna van het Lau-lleynensslop Lombardstraat loopende naar de Nieuwstraat. Daarop volgt nu: //de Nyeustraete" linksom vau de Lombardstraat tot de Sarasijnstraat, vervolgens //'t Ba- gijnhof met de Nieustrate" d. i. eerst rechtsom 't Ba- gijnenhof, van de Lombardstraat tot het toen nog niet be staande Kapoenslop en dan aan de overzij de Nieuwstraat (noordzijde), van de Walstraat tot de Provooststraat. Het Bagijnhof moet zich derhalve langs de zuidelijke oost helft van de Nieuwstraat hebben uitgestrekt, met zijn front aan de (latere) Nieuwstraat en zijn diepte zuidwaarts naar den (lateren) Nieuwendijk. Misschien waren de Nieuwstraat en de Nieuwendijk toen nog maar wegen buiten de stad, van den //Weg van oosten" door het Groenewoud heen naar den oostelijken havendijk loopende. Maar toen de Nieuwendijk werd aangelegd en be bouwd, moest hij met een helling afloopen tot de rooilijn van de Nieuwstraat. Hierdoor moest het Bagijnhof voor het grootste deel onder den opgehoogden grond verdwijnen Alleen een klein restant hervindt men nu nog in het Bagijneslop, met zijn huisjes tegen de Lombardstraat aan. In 1572, den 11 Januari, stierf zuster Maiken van Ockek.- hoddt, costerinne, en den 15 stierf suster Betken van Ockeehoüdt Dit staat op een grafzerk, waarop de tweede datum niet ingevuld is, en waarop twee nonnen af gebeeld zijn 3). Misschien zijn deze de laatste bagijntjes in Vlissingen vóór 1572 Eigenaardig, dat bij de laatste het jaartal niet volledig in- Be Westpoort, blz. 244 en 375. Maike moet als kosterin in de kosterij later Balance gewoond hebben. Eerst in 1590 is de kosterij verplaatst naar het St.-Pieterscomptoir. Zie hierna hoofdstuk VItijdvak 3binuen de wallen. 2) Deze steen is te vinden in de Oudheidkundige verzameling ic Vlissingen berustende in den Oudheidstoren.

Archief | 1910 | | pagina 260