126 verschil van 11 gemeten. Als uitslag door de zee staan ze aldaar niet vermeld. Ook hier bij het sluisje nu Rondeel zal de zee zijn kracht wel hebben doen gevoelenmaar dan ging het toch hier, zooals in de jaren 1530 en 1532 in het blok //Bewester kruisweg" bij de Nolle plaats had. De oude dijk van tusschen 1340 en 1348 de latere Oude Ha- veudijk bleef wel behouden 1) en werd met binnengrond verhoogd en verbreed, doch de 11 gemeten gingen toch voor Westsouburg verloren. Even als het Beursplein met zijn omliggende gronden in 1308 bij het graven van de haven aan het Westsouburgsch am bacht onttrokken is -), zoo moesten omtrent de jaren 14391445 de 11 gemeten geannexeerd worden en dienen om Vlissingen uit te breiden. Men maakte van den ten behoeve van den dijk uitgestoken of uitgebaggerden bodem achter den nu versterkten ouden dijk een nieuwe haven 8) met haar mond nevens de plaats, waar te voren het sluisje zich bevond. Men bracht de vaar geul van de voorhaven door verbreeding van de uitmonding meer oostwaarts. Zoo ontstond de landtong bij het sluisje, die zelf nog eeuwen "het. Sluisje" genoemd bleef 4) en nu Rondeel heet. Dit werk geschiedde ten koste van de ingelanden in Wal cheren of Bewesterschelde ten bedrage van één groot per gemet, omgeslagen over een of meerdere jaren. Deswege vindt men in den Inventaris van het Oud archief te Middelburg n°. 225, den 22 Juni 1445: '/Jacop van Cattendijc, bailliu van Middelburg, bekent van de stad te hebben ontvangen 25 pouden gr. //ter causen van den grooten gestelt opt ghe- met om twerc ende thooft 5) te maken te Ylissiuge"; i) Zie hiervoor, blz. 13. 2) Zie hiervoor, blz. 10 en 79. 3) Zie kaart, n°. 3492, Rijksarch. s-IiageHiervan een kopie, door burge meester Nolthenius gemaakt, in het Oud Arch. Vlissingen. •1) Winkelman, blz. 13, 250, 255. Dat er niet alleen van een hoofdmaar ook van „twer c" gesproken wordt, duidt aan, dat er meer gedaan werd, en klopt met onze voorstelling van

Archief | 1910 | | pagina 263