127 1500 (sic) bij Smallegange is hierdoor in het ware licht gesteld. De kade is voor dien tijd buitengewoon breed aangelegd. Ik vermoed, dat wegens den stormvloed eerst een inlaagdijk achter den Oudendijk tusschen de tegenwoordige huizenrij en de boomen is aangebrachtdaarom Hieuwend ij k geheetendat onder de binnenglooiing van dien dijk het grootste gedeelte van het bagijnhof bedolven werdzooals ik reeds vermeld heb dat men daarna, bij wijze van grondbergiugmet de aarde uit de te maken //Nyeuhaven" nu de Engelsche haven de kade van de boomen tot aan den havenkant gevormd heeften dat alzoo de toestand tot stand kwamzooals men hem nu nog aanschouwt. Zoo alleen wordt aldaar de voor dien tijd buitengewone breedte van de kade verklaard. Waar vroeger het Sluisje in de Koopmanshaven uitliep, voor het tegenwoordig Rondeel, maakte men in dien tijd of later «den Biervlietschen steiger" tusschen vden boom" van het Hoofd ten oosten en *het groote bolwerk" de tegen woordige Kotonde ten westen J). Aan den zuiddijk van de Engelsche haven kwamen er hellingen voor scheepsbouw. De zate aan die zijde van de kil diende om haar meerdere breedte tot een geschikte gelegenheid om de schepen te tim meren of te calfaten boven watertenzij men ze om te pikken of te teeren binnen zonneschijn aan de (scheeps)bank bracht bij den boom 2). Het Sluisje was verdwenen; alleen de naam zou blijven voortleven bij het nageslacht 3). De suatie moest nu een andere richting verkrijgen. Het oude schuitvlot werd ingekort. Het vervallen deel werd eerst een sloot achter de huizen van de Bellamykadedaarna een paar straatjes, de Provooststraat en de Sarasijnstraat genoemd. wordt door den heer Winkelman, blz. 27, regel 3 aangehaald, maar was volgens Kaart n°. 3492 een havendijk, kunstmatig aangelegd. Coustumen (A.0 1763) cap. IV, art. LXXXV, blz. 46. 2) Idem cap.-IV, art. XCblz. 48. 3) Winkelman, blz. 13 en 250; Vlies. Eeuwvreugde (uitvoeriger), blz. 225229.

Archief | 1910 | | pagina 265