1.30 leidelijk op de elf bij de bebouwde stad getrokken gemeten gronds voort. De Oostzijde Bellamypark oostzij is licht reeds in een vorig tijdvak bebouwd. Langs of dicht bij den Cornelis-Aerts- weg werd een straat aangelegd. Men noemde haar naar die boomrijke buurt het Groenewoud. De weg langs het voor malig begijnhof werd ook bebouwd en Nieuwstraat geheeten. Deze liep westwaarts breed op de sloot het oude suatie- kanaal en daarover langs een nauw slopje op de Oost zijde uit. Tusschen de huizen der heeren Weyens en Cedlen Bellamypark n°5 18 en SO is onlangs onder de straat nog een kelder gevonden en daarin een Keulsche inmaakpot. Een blijkdat daar nog een huis gestaan heeft en slechts een slopje of brandgang tusschen de huizen overbleef, dat den voornoemden toegang Daar de Oostzijde verleende. Van het begijnhof moet er een pad naar de kerk geloopen hebben. Men hervindt het in het later verbreede Adriaen- den-Dortsmans-slop en in dat deel van de Lepelstraatdat nu in het Vierwindenplein is verdwenen. West langs het begijnhof liep een weg naar den Nieuwendijk. Hij veranderde bij de bebouwing in een steeghet Lau-Hey- mans-slopken - nu Lombardstraat genoemd. Door dit slop kwam men op den Nieuwendijk. Daar vindt men nu nog de Arnemuidsche visschers. Daar liet men toen ten behoeve van de gemeene visscherij het z. g. Kerkenhuis bouwen om al het gereedschap als: ankers, touwen, netten, masten, roeren, riemen enz. te bergen. Tot onderhoud daar van betaalde men een zekeren tol x). Dit zal wel doelen op den haringtol, den 20 April 1444, dus juist na de vorming van de vNyehaven", geauthoriseerd O. Archief Middelburgn°. 75, onder n°. 14 bevattende 't Quoyer der huizen en erven binnen Vlissingen aan de geestelijkheid toekomendeovergedrukt als bijlage in bet Verslag over het Oud Archief te Vlissingenjaargang 1905.

Archief | 1910 | | pagina 268