189 Tegenover de beenhouwers zitten de verkoopers van fruit of andere warenmaar mogen niet voorstaan buiten den hoek aan de Koornmarkt en dien aan de Molenstraat De ste delingen komen om in te slaanwat zij gewoon noodig hebben en dan nog een extra voor den aanstaanden feestdag. De dag eindigt. De Zaturdag wordt ook besteed om met Hollandsohe zindelijkheid de straat in overeenstemming te brengen met de heldere Zondagskleederen der poorters en poorteressen. Want een iegelijk is gehouden alle Zaturdagen zijn straat schoon te maken op boete van vijf schellingen grooten aan den heer 2). De Zondag is daar, tevens de eerste Pinksterdag op 22 Mei3). De klokken luiden ter hoogmis. De kerk wordt gevuld met leeken. Ook de baljuw beantwoordt aan zijn godsdienstige plichten. Maar op eens wordt de plechtigheid op ruwe wijze gestoord. Wapengekletter en vrouwengegil, woeste kreten van de aanvallers en angstkreten van de ongewapende mannen mengen zich samen tot een akeligen krijgszang. Wat was er geschied? Die van Sluis, de partij der Hoek- schen toegedaanwaren in roeibargen zonder masten of zeilen de Schelde overgestoken. Zoo kwamen zij ongemerkt aan landzeer waarschijnlijk aan de kleine duintjes langs de huidige Dijkstraat. Van hier trokken zij het nog niet be schermde nieuwe gedeelte van Ylissingen in, stormden over den dam bij den watermolen, overrompelden de wacht, ont wijdden de kerk en vermoordden den baljuw Wouter van Costumen (Inv N°. 20) fol. 198: „Verbooden tot geene daagen met fruit off andere waaren voor te staan buyten den hoek van de wijnkelders en den hoek van Evert de Schoenmakers huys, 27 Mei 1578. Zie hiervoor, blz. 94 en 96 op wijk C 56 nu 17 Hij kwam van Deventer en werd poorter 11 September 1554. 2) Coustumen van 1763cap. IVart. LIX. 3) Boxhoen II, blz. 311? „Int jaer 1485 den 16den dagh van Meyeop den eersten Pincxterdach". Van 1485 is de zonnecircel 10, het guldengetal 4, de Epacta 3 de Paaschterm 2 Aprilde Zondagsletter li. Dus 1® Paaschdag op 3 April en le Pinksterdag op 22 Mei. Hij vergistte zich meer. Dl IIblz. 302 heeft hij Gregoriusdag op 10lees op 12 Maart.

Archief | 1910 | | pagina 277