141 Het nieuwe Molenwater in het Altenablok werd tot vest gevormd van de Blauw- of Arduinpoort af tot tegen den zee dijk Daar scheidde een dam het water van de vest van dat der Nieuwe of Engelsche haven. Voor dien dam stichtte men een nieuwe de derde poort met ronde flanktorens en noemde haar de Altenapoort. Zoo had de stad de gedaante, die men op de Kaart van Jacob van" Deventer en op die vau het Algemeen Rijksarchief, n° 3492, aanschouwelijk voorgesteld ziet, verkregen. Laatstgenoemde kaart geeft mij aanleiding om, nadat ik op de bladzijden 8588 de landgrens der stad aangegeven heb, hier de zeegrens of liever de zeewering te behandelen. Over den onderhoudsplicht van deze is er lang kwestie ge weest tusschen Middelburg of de Statenden heer van Ylissingen en de stad Vlissingen Op de kwestie zelf ga ik niet in dan voor zoover zij de zeewering na het leggen van den laatsten zeedijk in 1439 aanwijzen kau. Deze is de huidige zeedijk van Zwanenburg af tot de sociëteit //Unitas" nu de Boulevards Evertsen en Bankert. Van //Unitas" af oostwaarts begon de onderhoudsplicht van de stad. Op de kaart staat: '/Dese wercken westwaert Onse Vrouwen staexkens worden onderhouden by de Staten". Ongeveer voor de nieuwe woning van den heer I. Rekkers stond oudtijds een O. L. Vr. beeld op een staak 1). Daarom vindt men op de kaart aldaar geschreven: "hier plach te staen Onse Vrouwen staexken", daaronder"Onse Lieven Vrouwen steen", daaronder //van dese paelsteen westwaert begint de Westwatering" en wederom daaronder "van de paelsteen hierboven tot 't eynde van de wercken van 't westerse hooft2), daar dit h[-< staetzijn bij die van de nieuwe A.ltenapoort. De dikbemuurde Gevangentoren van de Westpoort kan eerst na 1439 uit den grond van de zee zijn opgetrokken en moest om deze reden zeer sterk gemaakt worden. Bij zijn restauratie in 1894 is geen spoor van den oorspronkelijken toren ontdekt. Deze moet geheel afge broken zijn. Boulevard Bankertn°. 18. a) Dit „Westerse hoofd" was het Leugenaarshoofdmaar het „Westerse ha-

Archief | 1910 | | pagina 279