142 die wercken, die van den heeren van Beveren onderhouden zijn geweest, volgende 't accord van den jare dertig". Dit kruisje vindt uien op die kaart tusschen het Westerse hooft" en het «Cromhooft meest al vergaen", juist aan een flauwe ombuiging van den zeemuurjuist aan een binnenplasgenaamd "'t Breewater", en ook juist aan de plaats, waarbij ik den westelijken havendijk van de Oud-Vlissingsche haven aange wezen heb. Over dit dijkgedeelte rees de kwestiewie tot onderhoud er van verplicht was. De Westhavendijk van Oud-Vlissingen lag eens tusschen de Breewaterstraat en den Westdijk. Daarom lag deze later aangelegde West- of Prinsendijk buiten de limieten van 1315 en 1477. Toch was de stad er mede vergroot, en nu was de vraag: wie moest dezen protestdijk onderhouden, de Staten, de stad of de heer van Vlissingen? Yan het kruisje af tot «het Westerse havenhooft" was de onderhoudsplicht onbestreden. Daarom: «Aen dit kruyske be ginnen de werken, die by die van Vlissingen onderhouden zijn geweest volgende den accord van den jare dertig". Omtrent het Groothoofd met zijn dwarshoofd heet het: «Deze twee westhooffden bekennen die van Vlissingen t'heuren laste te staen". Over het Blinde hoofd buiten zijn dwarshoofd wordt niets gezegd. Maar van dit dwarshoofd zelf, dat met het andere dwarshoofd door een boom of ketting de haven sloot, staat geschreven«van dit dwaershooft tot aen den dijck bekennen die van Vlissingen t'heuren laste te zijn". Des gelijks de zuidelijke dijk vau de «Nyen haven" «de Oude Havendijk" 2) tot aan een tweede tegenover den dam van de Altenapoort; want «aen dit cruyske segge(n) die van venhooft'1 is het tegenwoordige „Groothoofd" voor de Rotonde. Dit moet tot voorkoming van vergissing hierna zeer in acht genomen worden. Dit oosterhoofd van de Westerhaven wordt alzoo genoemdomdat de poort er van na het bombardement dichtgemetseld is. Het was toen nog maar een rijsberm met aan het eind een ombuiging naar het oosten. 3) Zie hiervoorblz. 128 noot 3.

Archief | 1910 | | pagina 280