145 O. L. Yr. beeld, dat //buyten de Westpoorte" stond. Het woordje //voorts" verder op duidt aan, dat men reeds een zeker deel had aangewezen, zoodat //streckende ten dijcke toe van Oudt-Vlissingen" moet gelezen worden als strekkende van Onze Lieve Vrouwe oostwaarts op langs den dijk, die in 1315 en 1477 nog buiten de limieten der stad lag en daarom den dijk van Oudt-Vlissingen genoemd werd, tot de haven en van daar voorts over de haven enz. Bij de vernieuwing van het contract 2) werd den 13 Juli 1527 de onderhoudsplicht aldus omschreven//aanvangende aan Ons Vrouwen op 't staecxken tot den groo- ten toren of de Westpoort van Nieuw-Ylissin- gen, (vervolgens) de dijk van de West-Wate ring, strekkende langs de stad tot aan den dijk van Oud-Vlissingen d. i. van de Westpoort tot het //Cromhooft 3) en van daar over de haven". Voor het onderhoud van dien dijk, tot hier toe nog ten laste van de Westwateringzou van toen af de regeering van Middelburg aan den heer van Vlissingen ten laste van Wal cheren een jaarlijksche rente van tweehonderd ponden Vlaamsch voldoen. Juist over dezen //protestdijk" rees een geschilwaarop ik niet nader ingadan alleen om mede te deelendat de formuleering dier grenzen wegens de onduidelijkheid der grens- omschrijving ruim gelegenheid schonk tot verschil van inzicht tusschen de Staten en de stad. Intusschen had de heer van VlissingenAdolf van Bour- gondië, den 21 November 1530 een concordaat met de stad gemaakt, waarvan art. 5 luidt: *Item is ook het verstand de bedoeling van den voornoemden contracte, dat al- sulkx een accoord mynen heere voornoemd selfs gemaakt heeft Er waren stellig meer Vrouwebeelden, weswege de nadere bepaling nood zakelijk was. Inv. O. arch. Middelburgn°. 316 Winkelman, blz. 218; Zeel. III., blz. 505. 3) Daar vindt men op de Kaart, n°. 3492 het kruisje, teeken van de gren9 van den onderhoudsplicht. Archief 1910 10

Archief | 1910 | | pagina 283