148 manserve domein van den Prins van Oranje, als heer van Vlissingen. Oost van die molenwerf en het hof van Glaude Willems lag het voornoemde schuttershof. Het had zijn hoofdingang in de Korte Zelkemaar ook een toegangwaar Anneke Willems, vrouw van Francois Haane in 1617 woonde: //in de Lange Zelkeschuttershof van de handboge" Ook had het een poortdie aan de lijnbaan achter den wal uitkwam naast de oude Fransche schoolwaar nu nog de ingang is naar het Hofplein. Op dit plein ziet men nog een huis met een steen, waarop handbogen zijn gebeiteld. Het Cluve nier sliof moet achter de hoven van Lijsken Wouters en capt. Andries Huge wijk En°. 46 later ingericht ten dienste van den Waterstaat tusschen de straat van dien naam en de Schreminkelstraat gelegen hebben 2). Het had in de laatstgenoemde straat over een open erf wijk E n°. 26 een toegang en in de Walstraat, tusschen de hui dige nommers 19 en 20 een uitgang naar den wal. Het schuttershof van den kruisboog St. Joris had een ingang door de nog bestaande poort aan het Adriaan-den- Dortsmansslopken s) en moet evenals de andere hoven een uitgang gehad hebben naar den waldie later door het stichten van de Luthersche kerk verdwenen is Dit wordt bewezen door de Kerkerekeningen van 1584 en volgende jaren. Zij ver melden o. a. eerst een grondcijns //op een liuys staende naest de (Latijnsche) schole in 't Groenewout". Dan, drie huizen verder, een cijns op het huis //op 't houcxken van 't Groe- newoudt" 4). Vervolgens een op het pand daarnaast in de l) Extract uit het Lidm.boek. Zie ook Reg. Eig., blz. 160, 161 en 166, op den naam Jan Broekje. a) Schreminkel beteekent een magere man, een geraamte. 3) Vaa Dortsmans-slop heeft men gemaakt Dorsmanslop, op het jongste adres boek: Dormanslop. Zoo min De Ruyter De Ruijtrr mag worden gespeld, zoo min mag men plaatsnamen verbasteren. Dit geeft aanleiding tot groote ver gissingen bij historisch onderzoek. Later ;Jin de Walstraat".

Archief | 1910 | | pagina 286