150 TI. Ylissingen yan 1489 tot 1593. Bij de omwalling had de stad reeds den omvang en de ge stalte, zooals men die op het Kaartje van Yan Deventer geteekend ziet l). Op een kleine uitzondering na behield zij dien tot het jaar 1580. Toch laat zich ook dit tijdperk ver- deelen en wel in drie tijdvakken. Eerste tijdvak: van 1489 tot 1550. In deze periode vindt men het stedehuis nog aan de noord zijde van de Breestraat n°s 15 en 18 heden de woning van den heer De Jager en de herberg er naast 2). Tot nu toe was, naar het Privilegie van 1315, art. 7, de regeering zamengesteld uit een baljuw, negen schepenen en twee raadsmannendie burgemeesters zullen wezen om >/der poirt oirbair te doen met der poort goede 3)gekozen door en (staande) onder eede van den graaf, of wie deze met open brieven daartoe machtigen wilde". Leest men in art. 2 van //onse bailliuscepene ende raet", dan zijn onder »raet" niet de raden van lateren tijd te ver staan, maar de boven zoogenoemde burgemeesters, die in dien tijd zooveel als rentmeesters, kwartiermeesters en later ge meenteontvangers waren. Daarom werden zij toen in de derde plaats genoemd. Doch krachtens evolutie ontgroeiden deze raden of burge meesters door meerdere ontwikkeling en ervaring misschien weldra aan hun minderwaardigheid en werd de volgorde nu baljuw, burgemeesters en schepenen. Iiiv. O. arch. Vlissingenblz. 152, n°. 77. 2) Hiervoor, blz. 94. 3) Naar den Inv. O. arch. Middelburgn°. 8, d.d. 27 October 1289gebiedt Floris Vdat de poorters van Middelburg zullen houden alleswat „scepenen ende raetsmannen overeendraghen omme der port nutscap". In het volgend jaar komen deze laatsten als burgemeesters aan het hoofd van het stads bestuur voor, ofschoon zij in n°. 28 nog eens na de schepenen genoemd worden. Zie Arch. Z. G. d. W. Vlli4e stukblz. 194.

Archief | 1910 | | pagina 288