152 gondië. Dit jaartal ziet echter op het gebouw aan de Lepelstraat, dat eerst later tot waag ingericht is. Zij wordt reeds in 1530 vernoemd; want toen verkreeg de stad het ge- heele inkomende recht van de balance J). Waar zij destijds stond, is bij geen mogelijkheid op te geven; maar in haar eerste periode zal zij wel niet ver van het stadhuis verwijderd geweest zijn. Ook de Beurs stond destijds bij het stedehuis. Weldra zou zij echter worden afgebroken en er op ander terrein een Nieuwe Beurs verrijzen. Abkahamsen verhaalt, dat zij in het jaar 1540 gesticht is 2). Reeds vóór 1577 wonen er particulieren in nieuwe gebouwen, die op den bodem van de beurs bij de IJzeren brug gesticht waren. Zoo spoedig kon zij niet versleten zijn. Het jaartal 1540 moet dus zien op het gebouw aan het Beursplein en klopt, wat den slijtingstijd betreft, met de in 1635 begonnen restauratie 5). Op de plaat die de aankomst te Vlissingen in 1613 van Fredf.rik van den Paltz en zijn gemalin Elisabeth voor stelt, dus voor de restauratie van de beurs, ziet men deze duidelijk achter het Groote bolwerk staan 4). Zij is daarop geteekend als een langwerpig vierkant dakonmiddellijk op pilaren gebouwd tegen de huizen van het Beursblok 6). Bij de restauratie heeft men er een verdieping op gebouwd met versieringen en een torentje met uurwerk Denkelijk geschiedde dittoen het pandwaartegen zij aan stondaangekocht en de westelijke helft daarvan er mede vereenigd was. Heden is zij, in onbruik geraakt, tot ander doel ingericht. Deze plaat geeft tevens een aanwijzing, hoe men ook de Concordaat van Adolf met de stad Vlissingen d.d. 21 November 1580, art. 2te vinden in de Costumen n°. 20blz. 118. 2) Abrahamsen Kronykregisterblz. 110. 3) "Winkelman, blz. 83, gerectificeerd. 4) Winkelman blz. 261, als n°. 1 (een groote uitslaande plaat, zeer nauw gezet bewerktmet de namen der pnblieke gebouwen er op). 6) Evenals dit aan de Korenbeurs op den Burg te Middelburg te zien is.

Archief | 1910 | | pagina 290