153 oude beurs aan de '/oude (yzeren) brugge" zich voorstellen moet Van de gildehuizen uit den voortijd is niet veel be kend. Onder de gilden zal dat der visschers het St -Pie- tersgilde wel een der oudste geweest zijn. In geschil met het gilde der vrije schippers St.-Christollelsgilde, opgericht omstreeks 1552 vermelden de visschers in 1569, dat hun gilde »voor menichte van jaeren" de lantaarn op de gevan genispoort hebben onderhouden, toen er nog geen koopvaar ders schippers uit Vlissingen voeren 1). Met zekerheid kan niet worden uitgemaakt, waar het St.- Pietersgilde zijn gildehuis had. Maar aan die zekerheid grenst het toch, dat men dit gildehuis te zoeken heeft dicht bij het magazijnwaarin de gemeene visscherij haar seheepsgereed- schappen, als ankers, touwen enz., placht te bergeneu waar voor men jaarlijks zekeren tol betaalde 2). Dat magazijn stond op den Nieuwendijk Slaat men nu het Recueil uit de mjk- registers van September 1772 op, dan ziet men, dat de wijk van den Nieuwendijk voortgaat met »de huizen by de Mast- kraan, en eindigt met het huisgenaamd "Sinte Pieter" s). Zou dit huis St.-Pieter niet het St.-Pietersgildehuis der visschers zijn, met hun magazijn oost er achter? De heer J. J. Brasser beschrijft het Kerkenhuis op blz. 583 en 584 aldus: »Op gemelde (Eugelsche) haven vindt men nogh een groot langh huis met packhuis, dat onder een dack ge spannen is en genaemdt het kerkenliuishet is voor deesen geweest een brouwery en heeft in Spaensche tyden aen het convent der religeusen Carmeliten gehoordt tot de St.-Jacobs- kerk en is een patrimonigoedt derselver kerk geweest". Dat Zie De Westpoort te Vlissingenblz. 159165waar men de wederzijdsche brieven der gilden over die quaestie in extenso vindt opgeteekend. 2) Quoyer van de huizen en erven aan de geestelijkheid toekomendete vinden in n°. 75 onder 14 in het O. archief te Middelburg en in zijn geheel te vinden, als gelijkluidend afschrift, in de bijlage van het jaarverslag over het Oud archief ta Vlissingen over 1905, Winkelman, blz. 240.

Archief | 1910 | | pagina 291