157 tember 1545 bereids dien dijk doorsteken, waartegen Middel burg zich bij den Keizer beklaagt, omdat de quaestie nog litispendent was 1). T)eu 33 Januari 1546 worden de regeerders van Middelburg en de heer van Vlissingen gelast te re- en dupliceeren omtrent de bezwaren tegen de voorgenomen vergrooting van Vlissingen welke stukken om informatie en rapport aan commissarissen worden overhandigd. Daarop wordt ten genoege van den Keizer een minnelijk accoord gesloten. Hierbij geeft Middelburg toe, als de haven alleen maar tot commoditeit van de visseherij wordt ver langd, zonder Middelburg's handel te beuadeelen. Vlissingen belooft geen werken er bij op te ricbten om kooplieden te lokken. Zoo was de weg gebaand om de driehonderd gemeten te incorporeeren in de heerlijkheid van Nieuw-Vlissingen. Of men nu aanstonds aan de havenwerken begonheb ik niet kunnen naspeurenmaar in elk geval bracht die incor poratie, hetzij toen of onder Philips II voltrokkeneen split sing in de ambachtsheerlijkheid van Oud-Vlissingen te weeg. Men verkreeg een bij Vlissingen geïncorporeerd en door vrij- dompalen 2) afgezet ambachtsdeel en een niet geïncorporeerd Op het Kaartjen°. 78 van het O. arch. Vlissingen ziet men den in 't jaar 1545 van wege den heer doorgestoken zeedijkdoch abusief aan den door de stad te onderhouden Ouden Havendijk voor de Engelsche haven in plaats van aan 's heeren dijk voor het inolenwatervestje als doorbroken geteekend. De teekenaar heeft de feiten blijkbaar geweten maar ze verkeerd gecombineerd en voorgesteld. Althans eerst tusschen 1513 en 1570 is dit sluisje aan den zee dijk van Altena gesloopt, de dijk gedicht en denkelijk veiligheidshalve de suatie gebracht door de Altenapoort. Deze verandering moet met de geschiedenis van 15451549 verband gehouden hebbenen men kan de verplaatsing van de watermolen sluis in de poort gevoegelijk tusschen de jaren 1550 en 1570 stellen. 2) Een kruis in den vrijdomweg wees naar Roomsche zeden eens de grens aan tusschen Vlissingen en Koudekerke. Daaraan ontleende het derde blok van Oud- Vlissingen den naam van „Bewester Gruisweg". Dichter bij de stad aan het begin van den vrijdomweg staat uu nog de „Vrijdompaal" als laatstovergebleven grenspaal tusschen de heerlijkheden Vlissingen en Bonendijke. Het juiste getal

Archief | 1910 | | pagina 295