159 verklaar ik het ontstaan van den naam «heerlijkheid Bonen dyke" ter onderscheiding van het niet en het wel geïncorpo reerde deel der parochie Die heerlijkheid Bonendyke werd genoemd naar het 6e blok «daar Pr Jan Huysen in plag te woonen, genaamd Bonendyke", waarin onder meer gelegen waren «1 gemeten 78 roeden hoorn- gaart metten timmer daarop", den 7 Augustus 1658 gekomen aan Cornelis Somer. Den 8 April 1606 waren deze perceelen van Marinüs Pietersen op Jan Pietersen Verschuer(e) getransporteerd en wel «1 gemet, genaamt Boonendyke in Pier-Jan-Huvsenblokidem 3 gemeten 78 roeden, samen 4 gemeten 7 8 roeden". Hieruit blijktdat de timmer stond op het eene gemet erve en den naam Boonendyke droeg. De voornoemde Marinüs Pieterse had voor 1601 rondom die landhoeve meer dan een derde van dit geheele polder- blok in bezit Ik beschouw deze hoevewel te onder scheiden van den «Konijnenberg", westelijk er van gelegen en van jonger datum, als de oorspronkelijke landhoeve en meen dat haar naam is geleend om eerst het bloklater de heerlijkheid te onderkennen 3) Het identiflceeren van Bonendyke met de bedijkingen in de jaren 1372 en 1390 is, na wat hiervoor op bladzijde 22 en 23 is medegedeeld, onhoudbaar bevonden. Deze landhoeve lag aan den ouden weg, die van Oud- Vlissingen over Westsouburg naar Middelburg voerde en de Hooge weg of Boschweg genoemd werd. Yan de West poort kon men ook voorbij het molenwater, de Papendreef, en het kasteel van Wisse van Koudekerke langs den kron kelenden Lagen weg, bij Baskensburg den Hoogenweg bereiken. Inv. O. arch. Vlissingenblz. 132, n°. 26; Reg. v. Eigendommenin O. Vlissingenblz. 8 en 69. 2) Inv. O. arch. Vlissingenblz. 132, n°. 26; Reg. v. Eigendommen, blz. 2. 3) Bons is een voornaam. Hij komt ook onder de ambachtsheeren van Souburg voor. De verouderde naam wijst op den boogen ouderdom van genoemden „timmer".

Archief | 1910 | | pagina 297