160 Geen van beide wegen beantwoordde aan de spreuk //tijd is geld". Men maakte een nieuwen stadsuitgang, bouwde een poort vlak tegenover de //comme van de caeskaye" en legde in 1540 voor den koopman een rechtlijnig en bestraat voetpad aan //beghinnende van der poorte der stede van Vlissinge ende streekende tot eude voorby T capelleken van den Abeele" 1). Daarom is die poort de Middelburgscke poort genoemd 2). De Keizer had daartoe aan de Staten van Walcheren vergunning verleend om de calsyen uit het oude onbruikbare voetpad te mogen uitbreken om die aan den nieuwen weg te gebruiken. Hiertegen verzette zich de heer van Phalais 3)omdat de oude voetwegin zijn ambacht gelegen, al opgebroken was en de nieuwe nog niet voltooid, zoodat dit bij deu aanstaanden winter groot ongemak veroor zaken zou. Deswege verzoeken Adolf van Bourgondië en de staten van Walcheren aan deu Keizer om voorziening tegen dit onrecht 4). Tweede tijdvak: van 1550 tot 1572. De hiervoor genoemde nieuwe uitgang uit de stad had groote gevolgen met betrekking tot het molenwater en de Westpoort. Dit is het z.g. Koopmansvoetpad, dat verlengd in rechte lijn van den molen van Souburg tot voor de Middelburgsche poort te Vlissingen loopt. Later is het wegens het Baarlands-bolwerk ingekort en ook 't Gapad genoemd. Winkelman betrekt op blz. 114 de akte O. arch. Middelburgn°. 1728 bij vergissing tot den Middelburgschen weg van 1648. 2) Door deze poort, volgens de Kaart van Van Deventer reëds voor 1550 gesticht, volgens miju aanwijzing in 1540 gebouwd, zijn in 1572 de Walsche soldaten de stad ontvlucht. Zij werd in 1563 genoemd ;)de poort van Oud-Vlis- singen" (Winkelman, blz. 17). Misschien was zij toen maar een uitgang voor voetgangers, beantwoordend aan het Gapad naar den Abeele. In 1582 stichtte men op deu 10jaardag der bevrijding de monumentale poort Tegenw staat XX, blz. 98; Kaarten 77 en 80 van den Inv. arcli. Vlissingen), in 1669 wederom vernieuwd en met een opschrift versierd (Winkelman blz. 18). J) Deze was blijkens blz. 110 hiervoor Karel van Bourgondië. Inv. O. arch. Middelburgu°. 1735, d. A° 1540. Zie hiervoor, blz. 36.

Archief | 1910 | | pagina 298