162 ning door MaximIltaan dateert van 11 October 1544, de ordonnantie van 1519, het vertoog van 3 Mei 1560. Hierdoor was de stad zeer versterkt, zoowel tegen de zee als tegen mo gelijke vijanden. Op de Kaart van het Algemeen Rijksarchief te f-Hage n° 3492 ziet men in vogelvlucht het groote bolwerk afge beeld. Van het noorden af naderende, heeft men rechts het wachthuis en links de stadsschuur. Beiden zijn aan elkander gehecht door twee gewelfde bogen, waarvan er een vóór Ja nuari 1581 verwijderd werd. Hierdoor komt men op het plein binnen de bolwerken. Recht tegenover den ingang heeft men door de Keizerspoort den toegang tot het Westerhavenhoofd. Dit strookt met een schrijven van den magistraat aan den //Hoog gheboren forst, genadich heere", den prins van Oranje omtrent een gerucht, dat de stad eenige torens zoude gedemo- lieert hebben 1). Men leest daarin: "ten anderen en zijn in dese stadtG Heere, egeene thoorens afgebroken nochte yet gedemo- lieert, 'twelck diende tot stercte ofte deprimatie van deselve stadt, zoo wy oock nyet en zouden willen sulx bestaeu te doeue zonder voorweten en jegens den duuck van uwe F. G., die wy geerne bekennen daertoe alleene de auctoriteyt over ons hebbende. Wel is waar, dat zeker verwelf oft boge, staende by 't hooft daer de straete onder doorloopt, by ons is gedaen afbreken, 'twelck geschiet is alleenlijck om merckelijck apparent grief te voorcommenziende dat dezel ven boghe dagelicx ende lancx zo meer met broeken inviel, ende dat met de eerste doy van de vorst of 't eerste afschieten van den Landtgrave denzelve boge hadden mogen invallen nyet zonder danguer van menich mans lij IF, alzoe daeronder vercocht wierdt fruyt ende ge- branden wijn, ende de passanten in groote getale continueelick over ende weder daerdore passeeren. In 't welcke wy achten Inv. O. arch. Vlissingen blz. 133, n°. 15. Van dezen brief, die over meerdere zaken handelt, heb ik kortheidshalve hier slechts overgenomen, wat op de Waterpoort betrekking heeft.

Archief | 1910 | | pagina 300