17:i een nieuw groot glasvenster ingezet en het //zuitchoor' gerepa reerd. Uit koor had denkelijk geleden, doordat deze zuidelijke dwarsbeuk van 1594 tot 1597 in huur geweest was bij Jan Bam- biiechtsen Coole en in 1598 bij een zeepzieder en een ander tot berging van tonhariug. liet moet toen reeds evenals thans met een schutting of muur van de kerk afgescheiden geweest zijn. Ue ruimtedie men voor een Protestantsche kerk niet noodig had, maakte men winstgevend ten behoeve van het onderhoud. Uit zag men reeds op bladzijde 169 noot 2 met be trekking tot de twee zijvleugels aan weerszijden van den toren. Toen in 1592 de waag naar de sacristie en kosterij over gebracht werd, moet de kerkeraad in het St.-Pieterskantoor vergaderd hebben. Xu wordt in de rekening van 1591 en 1592 melding gemaakt van: het repareereu '/van 't metsel- werck au 't uyeuwe portael"; het leveren //van tzeveutich voeten glaesen an 't portael van de kerckeduere" (in die van 1588 komt voor een post van 2 l 5 seh 8 gr. voor //'tmaecken van eenen glaesen lantaereu tot behouff der kercke")//van orduyusteen an 't portael" van //levering van 10ÜÜ schaliën" en van //zeker potte olie au 't metswerck van "t portaelUit alles moet mijns inziens op liet koor der kerk betrekking hebben. In 1649 werd de huidige consistorie gebouwd. Ue oude begraafplaats noord aan de kerk werd door de bebouwing er rond heen en het calsyen van een straat langs de huizen in 't rond kleiner. Zuid aan de kerk rond het Groene kerkhof werd in 1599 een muur gemaakt en het bin- neuvlak slechts tot begraafplaats bestemd. Aan de Branderij- straat bouwde uien nog twee nieuwe pakhuizeu met de anker- cijfers 1699 en 1622, terwijl reeds den 29 Augustus 1595 volgens een resolutie een huisje voor de St.-Jans was gemaakt. Binnen de kerk werd in 1587 een nieuwe tuin rond den preekstoel geplaatst. Uaartoe werd een der pilaren uitgehou wen zeker tot het vastleggen van den hemel van den preek stoel. Ue grootte van dezen tum zal gelijk geweest zijn aan de tegenwoordige breedte in 't vierkant. Uaarmede stemt overeen

Archief | 1910 | | pagina 311