175 jaren tot schoolmeester rector der Latijnsche school aan genomen. Doch het schoolhuis op het kerkhof was reeds ver laten en de school verplaatst. De kerkerekening van 1584 vermeldt een post: //ontfangen van Jan Janss Kuyte en Adrian Corn, van Dort over de gereede penn(ingen) van de voirs (oude) schoole in twee parthyë de som van .33 Jh 11 sch. 8 gr.". Zij was dus verkocht Men had een ander pand gekocht. Aan de zuidzijde van den watergang later Rioolstraat en den Cornelaertsweg bezat weleer de kerk een stuk landzuid aan dien weg tusschen den wal nu Walstraat het schuttershof St.-Joris een deel van het Dortsmansslop en dat deel van de Lepelstraat dat nu in 't Vierwiudenplein verdwenen is. Men verlegde het oostelijk deel van den Cornelaertsweg wat meer in zuid oostelijke richting en noemde den ganschen weg het Groene- woud Dat blijkt uit de voornoemde rekeningen; want al de perceelen aaneengesloten in het Groenewoud aan weers zijden tusschen de Walstraat en het Dortsmansslop waren bezwaard met grondcijnsen ten bate van de kerk waarvan de eerste acht op den 20 October 1595 werden afgekocht. Onder deze perceelen komt voor dat van Jan Heyndricxe Leckerbeetkbn met zijn consoorten vstaende uaest de schole in 't Groenewout". Op het Quoteer van 1577 is zijn huis ge- 1) Als laatste post vaa ontvangst komt in de Rekening van 1585/1586 voor: „hier wordt gestelt by memoriealzoo mijn heeren van der wedt hebben gecon- tenteert meester Francho[S Blochuysedie zeker renten ende payementen hadde op de groote scholegestae» in 't Groenewoudthebben anveert de briefven tot laste van Adriaen Corn. Dortsman ende Jan Janss, timmermanover coop van de oude scholedaervan mentie gemaect wordt in den ontfauck van de voorgaeude rekeuinge de anno 84 aldus hier niet nihil). De laatste vermelding van het o tde gebouw als Latijnsche school vind ik bij Winkelman blz. 203 dat men den ls» April 1591 besloot de Lijnwaadmarkt te houden op het kerkhof, waar eer tijds de Latijnsche school gehouden is. 2) Bij de jongste rioleering is in het Groenewoud een paardenkerkhof ge vonden. Dit beteekent, dat de Cornelaertsweg niet van begin tot eind identisch is met het Groenewoud. Wel langs maar niet in een weg kan zoo'u kerkhof ge legen zijn.

Archief | 1910 | | pagina 313