181 De aloude Raad van admiraliteit, in of kort na 1487 te Vere opgericht, was hoofdzakelijk een prijsgerecht x). Er werd in dat jaar een placaat uitgevaardigd, //dat niemand voortaan eenige schepen ten oorlog zou mogen uitrusten dan met toestemming van den admiraal of onder des admiraals vlag" -). Als admiraals van de zee zijn bekend Philips van Bourgondië, heer vau Beveren Philips van Bourgondië de latere bisschop, Adolf van Bourgondië Philips' zoon, de graaf van Hoorne Adolf en Antonie van Bourgondië heeren van Waekeue. Deze admiraliteit werd in 1574 onder een Provincialen Raad gebracht. In 1576 werd hij bij in structie van 22 September gereorganiseerd en werd bepaald, dat de luitenant-admiraal met ziju huisgezin te Vlissingen wonen en het collegie aldaar zijn residentie houden zou 3). Zijn macht werd uitgebreid en zijn inrichting het voorbeeld voor de latere admiraliteitscolleges. In 1578 weigerde men onder een Landraad te staan en werd deze vervangen door het collegevan Gecommitteerde Raden der Staten van Zeeland later het college der Gecommitteerde Raden ter admiraliteit 3). In dien tijd na 1572 vindt men als admiralen: eerst Ewoui Pietersz. Worst, daarna Bouwen Ewoütsz., na hem Jhr. Louis Boisot en daarna Jhr. Treslong. Vóór zijn dood maakte de Prins nog een nieuwe instructie op het beleid der admiraliteit in Zeeland 4)waarop zeker de resolutie, ge nomen op den Politiedag den 4 October 1583, zinspeelt, luidende //De erectie van de admiraliteit is ook raedzaam gevonden die met den allereersten te bevorderenbehoudens de zittinge derzelver geleid zal worden binnen deezer stede Vlissingen, ende tot Raeden van de kamer der voorz. admira- 7) Dr. H. E. Bbcht Statistische gegevens betreffende den handelsomzet van de Republiek der ver. Nederlanden gedurende de 17 eeuw (15791715), blz. 109—111. 2) Winkelman, blz. 97. 3) Leven van Prins Willem I, uitgaaf vau 1732, II, blz. 631633. 4) Hetzelfde werk 111blz. 682.

Archief | 1910 | | pagina 319