185 drie ende negentich". Het origineel was blijkens het mede opgeteekende opschrift door Pieter Cornz. Poel gete'ekend en door partijen onderzocht en bij commissaris en adjunct onderteekend den 2 Augustus 1570. Ts het poortje, op de Kaart eau Jac. van Deventer (1550) voorkomende, eenvoudig en klein, op deze kaart heeft men een groote poort geteekend met een grooten middendoorgang, een poortje aan beide zijden en aan den buitenkant twee torenvormige uitstekken. Hieruit zou men opmaken, dat die nieuwe poort er in 1570 reeds was en na het aanleggen van den dwarsdijk tusschen 1563 en 1570 is gemaakt. Dit klopt echter niet met het jaartal 1582, dat volgens Gargon 1) aan de poort onder het wapen van Zeeland en dat van Ylis- singen te zien was. Men heeft in 1582 wederom aan dat poortje gewerkt, hoewel het in dien korten tijd niet reeds versleten kon zijn, of liever heeft men, tien jaren na de vlucht der Walen, die monumentale poort als aandenken gesticht en in 1593 op de kopie van de Kaart van 1570, tegen het collationeeren in, het origineel willen verbeteren naar den in 1582 veranderden bouw. Deze meening krijgt te meer. grond omdat ook het op de Kaart van Van Deventer nog niet voorkomende Baarlands bolwerk op n° 3492 geteekend wordt. Dit bolwerk is blijk baar een bastion ter verdediging van de nieuw gemaakte poort en bestreek ook de vest in de richting naar de gewezene Blauwpoort. De scherpe hoekdoor beide facen gemaaktge lijkt op de hoeken der bolwerken, die Prins Willem I van de citadel van Alva, tegenover het huidige verbindiugskanaal en tegenover de gasfabriek, liet overblijven. Voor Alva had dit bolwerk geen reden van bestaan Bij de uitlegging der stad in 1580 ouder Willem I bestond die zeer zeker. Dit strookt met het jaartal 1582 aan de Middelburgsche poort. Gargon Walch. Arc. IIblz. 85.

Archief | 1910 | | pagina 323