186 2. Buiten de oude wallen. Artikel 48 der costumenhoofdstuk boeten en breukenver biedt aan de ingezetenen van Vlissingen wijn of bier te halen of te drinken '/tot Oudt-VlissingenAltena ofte buyten de Blau- poorte binnen der half myle op de boete" enz. J). Deze bepaling werd niet gemaakt om Oud-Vlissingen te vernietigen, gelijk tot heden beweerd werdmaar was een uitvloeisel van het par ticularisme, dat aan het poorterwezen verbonden was en tot exclusivisme leiden moest. In het jaar 1570, toen deze co stumen zijn afgeschreven en op hoog bevel aan Alva zijn toegezonden, waren de Westpoort, de pas gemaakte Middel - burgsche, de Blauw- en de Altenapoorten de aanwijzingen van de stadsgrenzen. Dit doet mij besluiten tot de stelling, dat het verzoek van Maximiliaan, op bladzijde. 156 medegedeeld, wel toegestaanmaar nog niet tot uitvoering gekomen was. Dan toch zouden de oude vrijdomgrenzen van 1315 reeds verbroken zijn geweest. In den decreetbrief van 15 Mei 1581 3) wordt vermeld, //dat zyne Majesteit Philips II by naastinge kooper ge worden wezende zedert den jare 1567 (eenige) ampliatie van jurisdictie daartoe gedaan heeft, ende onder andere uyt syne Majesteits heerlijckheyt van Westsouburgzoo verre als 'tzelve ten aanziene van eenen yegelijeken met steene pilaren af- gebaackent is". Bijna al deze pilaren zijn verdwenen. Zulk een pilaar heeft gestaan in het 15de blok van Westsouburg op de grens van de Zuid- en de Westwatering tusschen dit blok en 't 7de van Vlissingen 3). Dit 15ds blok wordt aldus beschreven «Den block, daer Lenaeiit Tiieü nis inne plach te woonen, daer 1) Costumengedrukt A° 1763blz. 35. Het dorp Oud-Vlissingen en Altena lagen binnen de vijfhonderd nieter buiten de West- en de Altena-poorten. Daarom wordt uitdrukkelijk gezegd: „tot Oudt-Vlissingen (en) Altena". De halve mijl doelt alleen op de Blauw poort. a) Het regt van zijn Hoogheyd enz., blz. 122. 3) Zie den Overlooker van 1622.

Archief | 1910 | | pagina 324