187 nu 't vrydom van Vlissinghe inne staet" enz. Zuidoostwaarts van dien vrijdompilaar vindt men nog een aanwijzing in een resolutie van de stad op 11 September 1630 «op verzoek van de inwoonders op Wey vliet binnen de vrye palen van Vlis singen" «Ende onder andere" wordt hierboven gezegd. Dit kan niets anders beteekenendan dat ook uit 't ambacht van Oud- Vlissingen het eenig ambacht, dat behalve Westsouburg aan Nieuw-Vlissingen grensde het grondgebied der stad vergroot is. Deze uitbreiding wordt gestaafd niet maar door een letter of een woord, maar door het zichtbaar teeken van den vrij dom, te vinden in den nog eenig overgebleven steeuen pilaar, aan het begin van den vrijdomweg, bet laatste stuk steen, dat nog aan Oud-Vlissingen herinnert s). Als men deze gegevens combineert, dan bemerkt men, dat de Kaart van Hattinga onder //H. Vlissingen" het ge- incorporeerde ambachtsdeel en onder "11. Bonendyke" het restant van het oorspronkelijke ambacht Oud-Vlissingen te aanschouwen geeft. Toch werd nadien tegen deze »ampliatie van jurisdictie" ingegaan, waarom op 17 October 1601 geresolveerd is een notaris te zenden tot Mevr. van St.-Aldegondr «en baar in het vriendelijk af te vragen eude verzoeken copie van 't octroy, ende dat zy hetzelve overleggen zal binnen 6 weeken offte by foute van dien te protesteeren van nulliteyt van alle actitatiën van alle ainbachtsrecht" 3). Den 9 October 161-3 werd geresolveert »W. Pleyte te interdiceeren de be- veelen van Mevr. van Souburg te obedieeren om te komen ploegen haar land" Den 22 December 1624 resolveerde men '/niemand onder den moolen van Westsouburgh behoo- Zie de volgende bladzijde. 2) Zie hiervoor, blz. 157, noot 2. 3) De hier voorkomende resolutién zijn te vinden in 't O. arch. Vlissingen Extr. Res. t. R. n°. 13bladz. 31 39 54 en 57.

Archief | 1910 | | pagina 325