188 rende mag buiten het ressort van Vlissingen zijn kooren laaten maaien" Kindelijk resolveerde men op 11 September 1630 "op de requeste van de inwoonders op Weyvliet2) binnen de vrye palen van Vlissingen verthoonende, dat sy supplianten in rechte werden betrocken voor den gerichte van Westersou burg ten eynde om aldaar ter molen te komen met hare granenende in cas van weygeringe gedreycht werden by de ambachtsvrouwe aldaar met processe ende in den Hage ge- troeken te sullen werden versoeckende van deese tafel geïn- demniseert ende costeloos ende schadeloos gehouden te werden jegens de voorz gedreygde proceduyren; is goetgevonden sup plianten insinuatie ende interdictie te doen, alsoo het geender weerde van den gerechte van Westersouburg is (maer) een part van jurisdictie, deeser stede aencomende, van te disobedieeren de dachvaerdinge aen hen gedaen, ende gelast niet te compa- reeren ofi'te de indictiën in eenige maniere te erkennen, ende geresolveert in cas van condemnatie van de suppliantendat men niet sal gedogen offte toestaendat eenige execntiën ter sake voorz. jegens de supplianten uit crachte van soodanige condemnatiën in "t werck sullen gesteld werden, ende de sup plianten jegens deselve de hant sal werden geboden". Binnen deze geïncorporeerde landen werd nu door Philips II de door Maximiliaan van Bourgoxdië geprojecteerde haven gemaakt 't Mocht wat! De hertog van Alva deed daar een citadel naar het model van die te Antwerpen stichten 3). 0 Men leze behoord hebbende. Anders heeft de resolutie geen zin. 2) Weyvliet, later de buitenplaats van den heer Lambrechtsen lag gedeel telijk binnen gedeeltelijk buiten de limieten van Vlissingendeels in de West en deels in de Zuidwateringwaar nu de tinfabriek staat en de brug bij de keersluis te vinden is. 3) Dat er niet slechts een begin gemaakt was, bewijst het Afschrift der reke ning van het kasteel te Vlissingen naar het origineelberustende in het Archief te Brussel en loopende over de 7/.dix mois et quinze jours commenschans le sixiemc jour de juing 15° scixante onze et finit le sixieme d'april (sic) 1572 après Paques". Daarop wordt over dat tijdvak in uitgaaf gebracht121474 4 sch. 7 gr., waar onder 30000 t 7,a faire le payemcnt de l'esquipage de mer". En dan „pour avoir

Archief | 1910 | | pagina 326