190 ons nyen ghebuyeden huyste weten 't Casteelzoo ben ick onderrecht geweest by onsen rentmr, die by den capite.yn es geweest, genaempt capiteyn Bartolomei dewelcke hem getoocht heeft 't proiect ofte 't bewerpzoo 'tzelve gemaect zal werden ende es alree besteet ende aengeuomen omme eertsdaechs daeraen te werken, ende zal hebben vijff bolwercken ende innemen de geheele plaetsedaer de justitie nu staet comende met een brugge tegens den Ouden Havendijk" enz. In de Aanteekeningen van den TlissingschenbuTgerkrijrjsraad staat, volgens J. W. te Water 2), vdat het kasteel gestaan heeft in de nieuwstadhet Prinsenhuis daar binnen, zijnde de westhoek van de Roodebrugge de face van een bolwerk, het Oranjebolwerk een andere en by de Rammekenspoort een andere". Pieter Joosse.v, inr timmerman, getuigt in 1602 «want het Ameniciehuys, staende achter an Princenhuys, staet op het fondament, hetwelcke due d'Alve hadde doen fondeeren" 3). Doch niet tot versterking maar tot bedwinging der stad rezen de steenrijen der Citadel uit den grond, totdat de om wenteling en Spanjaarden en Walen vluchten en het bijna voltooide werk vernietigen deed. Daar lag nu het geïncorpo reerde land als een woestijn aan de oostzijde der stad. Is het wonder, dat prins Willem I na den aankoop van het mar- kiezaat besloot met dien grond de stad te vergrooten Hij behield twee van de vijf bastions, namelijk dat tegenover het huidige Verbindingskanaal en dat voor de Gasfabriek. Naar beide bastions heb ik op mijn kaart een regelmatigen vijfhoek getrokken als grondlijn voor de Citadel. De voornoemde ge tuigenissen strooken daarmede, als men die maar niet al te precies wil opvatten. Bij de laatste omwoeling van Vlissingen Het ^Galgenveld" van de kaart, n°. 3492, strookt niet met deze opgaaf en moet onjuist geteekend zijn. Immers daar was een brug tegen den Ouden Havendijk onmogelijk. Ook lag het voor eb en vloed. 3) Het tweede eeuwfeest van de vrijheid enz., blz. 33. 3) Archief van het Z. G. d. TT. jg. 1909blz. 82 en 83.

Archief | 1910 | | pagina 328