193 stadsbodem verdween Vervolgens uit het 10de blok van West souburg Pier-Coppensblok dat zich tot de Middelkerk en de Blaupoort blijkt uitgestrekt te hebben Eindelijk uit het restant van het Altenablok 2), dat nu geheel in de stad verdween en daarom op den overlooper van 1622 niet meer voorkomen kon. Wat Maximiliaan voornemens was geweest, maar Alva had weerhoudenkwam onder Willem I tot stand. De woeste grond van de verwoeste citadel werd daartoe gebezigd Den 16 Augustus 1680 werd aan den thesaurier Manmaker het geld gevraagddat //tot het doorsteken van de Nieuwe haven Pottenkaai in de nieuwstad aan de poorte t'Al- tena by forme van leeninge by de borgers geligt" was. Den 15 Februari 1581 //werd geresolveert de watermolen t'Altena 3) af te breeken en de nieuwe haven door te steken" te graven Den 10 Mei besloot men »kaerten uit te stellen tot 't delven der nieuwe haven". Den 27 Januari 1582 wordt gehandeld over de profijten van een nieuwe kraan op de Altenapoort, //zijn Excellentie en de stad half om half'. Den 23 Maart 1583 //is geresolveert, men het sluysken in de nieuwe haven zal maken", half om half, de stad en de gemeene zaak. Dit doelt op de Leeuwensluislater Steenenbeer genoemd. Zij diende tevens voor den nieuwen watermolendie in plaats van den bij besluit van 15 Februari 1581 afgebrokenen gemaakt Deze kerk is op het erf vau Cornelis zoon van Pieter Coppense, naar wien het blok genoemd isgebouwd. 2) Zie hiervoorblz. 9 en 10. Niet de watermolen van 1443 bij de Baljuwstraat (zie blz. 128) Men had hem verplaatst naar den westelijken flanktoren der Altenapoort. Op Kaart n°. 3492 ziet men het molenrad in den toren. Brahé zegt in Vliss. Eeuwvreugde blz. 219 „de stad strekte naar de Mastkraanehetwelk alsdoen een van de stads poorten was ende een waatermoolen hadde aldaar tusschen twee thorensdie men ter plaatse nog (c. 16251630) zien mag, zijn uitwatering". In de Oppositie teghen de conditie van verkooping der stad Vlissingen leest men te opposeren zooverre raect de watermuelen in de poorte van Altena InvO. Arch. Vlissingen, n°. 76). Archief 1910 13

Archief | 1910 | | pagina 331