195 daerinne wilden seconderenopdat onse nyeustadt te eer moehte opcommen" enz. Nevens dit paleis bouwde men een Ammunitiehuis, waartoe op 4 Juni 1580 aangevraagd werd de kap van den Dormter te Middelburg aan te koopen 2). Of die koop door gegaan is, heb ik niet kunnen ontdekken De Palingstraa^ met haaksche kruisstratenwederom breeder dan de oudere stratenstrekte tot sieraad van de stad en liep op de Nieuwe Altenapoort de eerste Rammekenspoortook Pa lingpoort genoemd uit, waarvan op den 23 April 1586 de eerste steen gelegd werd s). De brug heette daarom ook Pa- lingbrug. Buiten deze Altenasche poort lag een stuk land in Pier-Coppensblokgroot 1 gemet 12 roeden, //gemerkt: de comparant oost ende zuydt, de stadssingel west, ende de waterganck later 't spuisluisje op de werf bij de Nieuwe Rammekenspoort langs het Arsenaal noort, 't voors. landt geapproprieert tot den nieuwen veutwech omme van hier te ryden naar Middelburch" 4). Deze transportbrief doet zienwaar men toen het Pier-Cop pensblok vinden kon. In 1650 greusde het ten westen aan den stadssingel van 1609. In 1589 echter begon het //van den zuidwesthoek inne aen het Altenae" te banen. In 1580 was reeds een goed deel er van in de stad getrokken en daar onder ook de hoeve en het erf van een afstammeling van voor noemden Pier Ooppens 6). De magistraat kocht dit erf en liet er een kerk op bouwen voor het Eugelsche garnizoen, dat in Leicesters tijdperk de stad als onderpand te bewaren had Zij schijnt in 1593 voltooid te zijn en is later nog met een beuk vergroot. In tegenstelling met de Groote werd zij de Kleine kerk genoemden laterna de stichting van de Oostkerk Inv. O. arch. Vlissingenblz. 133, n°. 15, op datum. 2) Inv. O. arch. Vlissingenblz. 133, n°. 15, op datum. 3) Vliss. Eeuwvreugdedoor J. J. Brahé blz. 241. 4) Inv. O. arch. Vlissingenblz. 64, n°. 508: 1595 December 15. 5) Zie hiervoor, blz. 8 en 9.

Archief | 1910 | | pagina 333