197 Hier is men genaderd tot den tophoek van een der vijf bastions van Alva's gedestruëerde citadel. Als rechterface van dat bastion liep de omtrek der stad over het spuikanaal van den watermolen bij de Lappersbrug 1) "Steenenbeer" langs het eindje zijmuur van het vooruitstekend hoekhuis aan het Droogedok wijk L, n°. 13, nu n°. 46 tot in het midden van den stadhuistuin. Van daar gaat de rechterflank loodrecht op den Koudenhoekde courtine langs den Kouden hoek de linkerflank van het volgend bastion langs de westzijde van de Donderstraat nu Onderstraat en de linkerface tot het kruispunt van de Dokhaven en het Verbindingskanaal voor de gewezene Rammekeuspoort. De rechterface liep tot den walkant, dicht bij de sluis. In de nu volgende cour tine stond middenin de tweede Altena-, of eerste Paling- of Rammekenspoort. Van de rechterflank van het volgend bastion van de directeurswoning der Gasfabriek liep de courtine tot even voorbij de Paardestraat, dan door de woning van den heer Ïatenhove en het vroegere Kogelpark, parallel aan de Bo gaardstraat Verlengde Paardestraat naar den wal 2)en dan met een elleboog naar en langs de linkerface van het Oranjebolwerk. Daar had men aan den oostkant der stad weder de zee bereikt. Door deze uitbreiding verviel een deel der oude wallen en vesten. Daarom velde en plempte men deze van de Korte Vrouwestraat af zuidwaarts, terwijl de singel behouden bleef en de beide Vlamingstraten vormde. De Walstraat wordt reeds in 1584 met dezen naam genoemd. Aan de andere zijde van de stad had men, waarschijnlijk reeds bij het leggen van den dwarsdijk van 1563, noordwest aan het molenwater een driehoek toegevoegd. Hierdoor ver- Winkelman, blz. 29. Door deze opgaafdie ik aan deu heer Tatknhove te danken heb moet mijn groote kaart een kleine wijziging ondergaan. De muur liep niet schuin maar parallel aan de straat.

Archief | 1910 | | pagina 335