200 Hierdoor werd mij helder, dat op de kaart een verkortings- teeken ontbreekten dat men voluit geschreven lezen moet fTenorenhuys" of huis van Jas Pietersen (van I'loiieff) den tenorist. Dit Tenorenhuis had het uitzicht op het kerkhof. Daarop stond in het midden de kerk van Oud-Vlissingenop boven genoemde kaart afgebeelden hierachter op kaart I nagetee- kend. Zij deed tot 1572 als parochiekerk dienst, maar moest toen zoowel om kerkelijke als burgerlijke redenen ten onder gaan De ondergang van Oud-Vlissingen. Al had men in 156 7 de circa tweehonderd gemeten am- bachtsgrond bij de stad geïncorporeerd door ampliatie van jurisdictie 1), toch werd die grond, waarop ook het dorp Oud-Vlissingen stondniet binnen de vestingwallen getrokken. Dit beteekende als vanzelf den ondergang van het dorp als zelfstandige plaats Trouwens ook de parochie had door de Hervorming opgehouden te bestaan. Bij het Privilegie van Willem L d.d. 2 Maart 1574 heeft deze in art. XVII //geaccordeert ende geoctroyeert //dat de ambachtheerlicheyt van Oude-Vlissinghen sal van nu //voort geïncorporeert wezen in de jurisdictie van de voirsz. stadt" 2)d. i. heel het grondgebied van de parochie Oud- Vlissingen kwam nu onder de jurisdictie van baljuw en sche penen van Nieuw-Vlissingenzoowel de heerlijkheid Bonendijke als de bovengenoemde tweehonderd gemeten ambachts van Oud- Vlissingen. Terwijl de andere parochiën hun schout en keurschepenen zullen hebben of houdenwordt van keurschepenen van Oud- Vlissingen, die men den 4 December 1411 in een charter vermeld vindt 3), geen gewag meer gemaakt. 1) Zie hiervoor, blz. 156 en 158. a) Costume)! van Vlissingen 1763, blz. 169, 170. 3) De arch, der Godshuizen te Middelburg door C. de Waabd Reg. n°. 62.

Archief | 1910 | | pagina 338