218 vergissing der overlevering in het tiental, misschien een co- pieerfout. De deskundige meent, dat de toren zelf, zonder zijn op stand, en het nog gespaarde deel van het koor hoogstwaar schijnlijk tot het begin der veertiende eeuw kunnen gebracht worden, maar dat al het overige van jonger datum is. Volgens zijn vermoeden stond de toren primitief buiten den westelijken gevel. Dit gevoelen strookt met den bouw van het traptorentje aan het noordoosteind van den toren tegen den drummer. De toren vertoont een moet van een vroeger lager dak. Het oorspronkelijke gebouw bestond, volgens het gevoelen van genoemden heer, uit een middelschip en twee zijbeuken. Deze begonnen aan de oostelijke torenlijn en eindigden bij de oostelijke hoofdpilaren de oostlijn van het tuinhek bij den preekstoel in een oostelijken gevel Het middenschip liep als koor verder door tot aan de huidige achthoekige af sluiting. Van dit koor is bij de uitbreiding van tussehen 1490 en 1500 de oostelijke helft blijven staan. Ook de toren, met een spits of helm gedekt, bleef in wezen; maar de west gevel der zijbeuken werd verplaatst naar de westlijn van den toren. Van hieraf herbouwde men het schip der kerk met zijn twee zijbeuken tot aan het huidige monument voor Bauwell het overblijfsel van het koor en de z.g. "Twaalf Apostelen". Daaraan voegde men twee transepten of kruisbeuken toe. Maar er was behoefte aan meer ruimte voor bijzonder doel. Het gildewezen was opgekomen. Zoo ook te Vlissingen. Daarmede werd bij de vergrooting rekening gehoudenen daarom maakte men tevens naast de zijbeuken van het schip een tiental kapellenwaarin elk gilde zijn eigen altaar ont ving die zij onderhieldenversierden en in concurrentie tegen elkander verfraaiden. Nu werd in 1501 de toren van zijn helm ontdaan en verkreeg hij den huidigen opstand. Dit was de kroon op het voltooide werk aan de kerken daarom geldt 1501 als eindjaar van den herbouw. Hierop volgde de bouw van een nieuwe pastorie, en zoo kon men in een akte van 1503

Archief | 1910 | | pagina 356