B IJ L A G E II. Be politieke atmosplieer te Vlissingen in het jaar 1571, hofstijl. Er komt geen onweer, voordat de wolken met electriciteit volgeladen zijn, en veeltijds gaan de complicaties der ziekte verschijnselen den doodstrijd vooraf. Ook op politiek gebied geschied er niets toevalligs. Dat de overgang van Vlissingen in 1572 door het schot van een dronken en opgewonden man zou veroorzaakt zijn, wordt gewraakt door de politieke verschijnselen, die ik hier zal behandelen Men moet daarbij op twee of drie stroomingen letten. Eerst op de ontevredenheid over de wereldlijke regeering van de koninklijke vertegenwoordigers, bijzonder van Alva. Dan op de kerkelijke strooming, die zich daarbij aansloot en weldra predomineerde. Eindelijk op de gereserveerde houding, die velen aannamen tot het kritieke oogenblik van den opstand. De bevolking van Vlissingen bestond hoofdzakelijk uit stuur lieden kapiteins der vischbooten, visschers, eenige koop lieden en werklieden. Deze waren allen ontevreden, omdat zij in plaats van een derde haven een citadel zouden krijgen. Voorts werd de handel gedrukt door den tienden, den twin tigsten en den honderdsten penning. Ook hadden zij bij al die lasten te zorgen voor het onderhoud van een vendel Walen. Men had een brief ontvangen van dezen inhoud: //Eersame en //discrete heeren. Nyetegenstaende dat iok gisteren geordon- //neert hadde/ dat het vendel van de Waelenvoor Vlissingen //geavenceert/ zoude geleght worden ter Vere hebbe in de plaetse //van dien aldaar geschiet een ander vendel, ende want dese

Archief | 1910 | | pagina 361