XXXVIII Bovenaan staat Voor wie is deze kroon bereid? Voor lien, die door een deugdzaam leven, Door ordevlijt en zedigheid Aan Neerlands jeugd een voorbeeld geven. Na de lagere school bij den heer C. Bos afgeloopen te hebben, bezocht hij de zoogenaamde Fransche school van den heer D. Boeking en vervolgens de Latijnsche school onder den rector Dr. G. A. Schneithbli. De Middelburgsche Courant van 5 April 1836 vermeldt, dat Woensdag 30 Maart 1836 in de Engelsche kerk de halfjaarlijksche promotie van het gymnasium werd gehouden. //Bij deze gele- «genheid hield de uitmuntende jongeling J. C. de Man eene //door hem zeiven gestelde declamatiede humani animi affec- //tibus." De Middelburgsche Courant van 15 September 1836 bericht, dat op den 14den dier maand bij de halfjaarlijksche promotie //de verdienstelijke, met den hoogsten lof en een «prijs naar de hoogeschool bevorderde jongeling J. C. de Man //eene redevoering hieldDe ülysse Homerico." Die promotie geschiedde summa cum laude en met toekenning van een tweeden prijs voor de geschiedenis. De Man volgde het voorbeeld zijns vaders en ging in de medicijnen studeeren. Toch was hij wellicht van nature nog meer voor de letteren in de wieg gelegd. Hij had althans eene buitengewone liefhebberij en een natuurlijken aanleg voor de beoefening van de klassieke talen en het was verwonderlijk te hooren, hoe hij tot op hoogen ouderdom niet alleen enkele citaten, maar uitgebreide fragmenten van de oude schrijvers van buiten kende en onberispelijk wist voor te dragen. Maar de letteren gaven weinig vooruitzichten, wat mede tot zijne keuze kan hebben bijgedragen. De eerste brief uit Leiden aan zijne ouders dateert van 19 September 1836. Hij was er met de Botterdamsche boot heen gegaan 12 uur onder weg en van daar met de //schuit" naar Delft gereisd. Te Botterdam vond hij het //gaslicht ook

Archief | 1910 | | pagina 48