XXXIX op den toren heel aardig". In Leiden bewoonde hij kamers bij van de Horn, loodgieter op de Hooigracht, en was daar zeer tevreden. //Nu ben ik groen", schreef hij, //maar heden morgen hebben proft'. een besluit van Z. M. afgelezen, beve lende het consilium abeundi (ontslag) te geven aan ieder die de groenen plaagt Het zal echter niet zoo gemakkelijk gaan." Het caudidaats-examen summa cum laude had 14 November 1839 plaats. Reeds op 13 Juni 1841 volgde de promotie te Leiden tot doctor in de geneeskunde, 20 December promo veerde hij in de verloskunde en 10 October 1842 erlangde hij den graad van chir. doctor met alle jura en privilegia daarbij behoorende. Den tijd tusschen zijne obstetrische en chirurgische examens heeft De Man buiten het vaderland doorgebracht, daar hij het belang had ingezien van het bezoeken van groote zieken huizen en medische inrichtingen in het buitenland. Hij koos daartoe Parijs en Weenen, in welke laatste stad hij bijzonder de oogheelkunde bestudeerde. x) Als De Man iets deed, deed hij het nimmer ten halve en leverde hij steeds goed werk. Hij had een scherpe opmer kingsgave, een gezond oordeel, eene groote gemakkelijkheid van uitdrukking. Die eigenschappen kenmerken ook de brieven welke hij van Parijs uit aan zijne ouders richtte en welke daarom voor de beoordeeling van den jongen man niet zonder belang zijn. Buitendien leveren zij eene eigenaardige bijdrage tot de kennis van den tijd, welke nu bijna drie kwart eeuw achter ons ligt, en schijnt het ook daarom niet van onpas, hier een en ander daaraan te ontleenen. Over Vlissingen, Sluis, Brugge, Gent, waar hij het museum van anatomie, instrumenten, physica en natuurlijke historie bezocht, die het alle tegen de Leidsche verloren, kwam hij te Rijssel aan. Hier hield de spoortrein weêr op en werd per diligence verder gereisd. Yoor 26 francs in 26 uren, na tweemaal 26-maal opgehouden te hebben, kwam hij 2 Ja-

Archief | 1910 | | pagina 49