XL Naar het vaderland teruggekeerdwas het eerste werk van nuari 1842 te Parijs aan met een geschokt lichaam en hersenen die eveneens alles als in een droom dooreenmengden. //Mijn kamertje heeft groen geschilderde muren, een steenen vloer, half door een kleedje bedekt, een mahoniehouten rustbed met katoenen overgordijnen, waaruit ik onlangs onzacht op de steenen ben nedergeroldmatrassen in plaats van pluimbedden een ruw ongeschilderd tafeltje met een groen kleed en eene groote inktvlak daarop een mahoniehouten kast8 dito stoelen en een porseleinen kachel met wat hout daarnaasteen spiegeltje ziedaar mijn verblijf met één raam waaruit ik een vreemd torengezicht op honderde daken heb, want ik moet 108 trappen klimmen en waarin ik bij de tegenwoordige vorst bijna bevries want dat porseleinen machine heeft een uur werk om te blijven branden en steenkolen of turf zijn onbekendzoodat ik 's avonds altijd uit ben of bij Evers. Ik ben in mijn logis geabon neerd voor 40 francs diné en 90 fr. déjeuner h la fourchette en bij het gebruik hiervan verlang ik met de overige Hol landers die meest hier etentelkens naar eenvoudige zuurkool met spek; wijn moet men hier drinken, die zeer goedkoop maar slecht is, met water gebruikt wordt en waaraan ik mij dus niet zal te buiten gaan: de madera is goed, bitter kent men nietwij lijden hier verbazend veel koudebediening heeft men niet, vooral ik niet die zoo hoog woon." Op 9 Eebruari schrijft hij»Ik wilde moeder en de familie wel eens langs het paleis der Tuileriën geleiden, naar dien uitgebreidenmet beelden versierden tuin en van daar naar de Place de la Concorde, waar zoovele heerlijke standbeelden zijn, en de vergulde lantarenpalen en groote fonteinen en de trotsche Egyptische Obélisque, om dan naar de metalen zuil op de place Vendöme te wandelen, die 174 trappen hoog is en waarop Napoleon het trotsche Parijs overziet: het moet een Duitscher smarten te denken, dat dat Duitsche kanonnen geweest zijn. Aan het andere einde der stad kan men de Juli-

Archief | 1910 | | pagina 50