xlviii daar aanvankelijk niet bijzonder gunstig. Juist was in Middelburg onderweg blijven." Inderdaad kostte de brief, waaraan het bovenstaande ontleend is, 0,85 aan port. Al zijn bovenstaande aanhalingen wat uitvoeriger dan met het verdere plan van deze levensbeschrijving strookt, zoo zal de lezer dit wegens de aardige inkleeding en wetenswaardige bij zonderheden wel ten goede willen houden. Ditzelfde geldt van het dagboek, dat De Man vervolgens van zijn reis naar Weenen en zijn verblijf aldaar hield en waaruit ik mij evenzeer veroor loof eenige aanhalingen te doen. Over Miinchen schrijft hij //Vreemd is het, wanneer men in korten tijd de hooge bergen van Zwitserlandwaar alles ons den natuurstaat van den mensch kan herinnerenverwisselt met de woonplaatsen van denzelfden mensch, levende in weelde en beschaving. In Miinchen, Parijs of eenige andere hoofdstad vergeet men het bekoorlijke der natuur, en alle eenvoud en tevredenheid maakt plaats voor pracht en lust naar afwisseling en verstrooijing. Hier begrijpt men niet, dat de onnoozele boer, die zijn gansche leven koeien wacht en dus in plaats van concerten en schouwburgen slechts gestreeld wordt door het eentoonige geluid der belletjes en het door velen veronachtzaamde gezang der vogelen en de ook aan houdend afwisselende tooneelen der natuur, even gelukkig zijn kan. Hier heeft men weder geene kleederdragt of gewoonten die voor eeuwen reeds golden, hier spreekt men weder alle bekende talen en de aloude bergspraak is hier onverstaanbaar. Hier heeft men in plaats van hutten met breede afhangende dakenpaleizen met eerewachten en equipaadjes in plaats van groote honden veelkleurige soldatenin plaats van 't eenvoudige raddat door de rivier bewogen koren maalt en 'tkind wiegt, kunstige fabrieken en bedienden, en het alver mogende geld dat de bergbewoner niet noodig heeft speelt hier weder eene der eerste rollen. Miinchen echter is tot nu toe zoo modieus niet als menige andere stad, omdat de gulle goed heid het eigenaardige kenteeken der Zuid-Duitschers is, en daar-

Archief | 1910 | | pagina 58