klik eene groote malaria-epidemie geweest, zoodat ieder zijn doctor enboven is bet een bierland en het schijnt dat het bier den band der ongegeneerde samenleving toehaalt, want alle bier- landen, die ik ken, zijn aangenaam en dezelfde drank ver schijnt op de tafel in de paleizen en in de hutten. //München intredende, ziet men weldra dat hier alles voor uitgang ademt: terstond ziet men straten, ja wijken die nieuw of nog onbewoond zijn, en geen wonder, want de grijze stad, die in 1801 slechts 40000 inwoners telde, heeft er nu meer dan 100000. Zij ligt aan den Isar, heet in de landtaal Müns- jenMoenchen naar een Monnik, die nog in 't wapen der stad is, is de hoofdplaats van 't koningrijk Beijeren en de residentie van den nu regeerenden koning Bodewijk Idie nu reeds Ludwig dee Grosse genoemd wordt. Aan dezen vorst en aan zijn vader Maximiliaan heeft München deszelfs groot heid te danken het is hier de eeuw van Pericles en indien Beijeren geen gebrek aan geld krijgt, dan zal deze stad eene parel aan Duitsehlands kroon worden, daar zij nu reeds de weleer zoo beroemde rijkssteden Regensburg, Keulen, Neuren berg, Augsburg, Aken verre overtreft en zelfs in vele opzigten de keizerstad zelve achter zich laat. Kunsten en wetenschappen bloeijen hier: al wat groote talenten bezit, blijft hier en dui zenden stroomen in de laatste jaren herwaarts om de schatten en pronkstukken te ziendie München reeds bevat. De koning schenkt veel uit zijne privaatkas en al wat rijk is volgt den koning na, doch waarschijnlijk drukt de praalzucht der rijken op de mindere standen, daar ik toch niet zou kunnen begrij pen van waar de inkomsten van Beijeren zoo zouden zijn toegenomen. De zucht tot bouwen, die dan onder alle nei gingen bij den grooten Lodewijk de grootste is, uit zich ge lukkig niet alleen in München, maar ook hier en daar in 't rijk verspreid laat de vorst zijn naam in marmeren gedenk zuilen vereeuwigen; pas is Walhalla ingewijd en reeds zijn twee nieuwe monumenten aanbesteed." Archief 1910. d

Archief | 1910 | | pagina 59