L\III chirurgische zalen in het Hospital des en funis malades te Parijs in 1842. Het jaar na zijne vestiging trad een epidemische ziekte te schen? Waren de draken uit ouden tijd wellicht zulke mon sters? Hoe kwamen die diereu hier bijeen Zeker dood immers de beenderen lagen vaak dooreenen hoe zou toch een hert daar vlugten waar tijgers en beeren vlugten, waarom vindt men ze in zulke ontzettende kalkbergen? Waarom zoo vele overblijfselen van de zee in de rondte zooals uit de verstee ningen blijkt, en kunnen de Mossel- en schelpbronnen niet tot bewijs van onbekende zeeën dienen? Uit is althans zeker, dat de aarde in vorige tijden, doorgaans voorwereld geheeten, er geheel anders uitzag en dieren bevatte, die nu niet zouden kunnen leven, en dat de steenkolen-mijnen overblijfselen zijn van groote bosschen en reusachtige varrenwaarin de groote mammouths leefden; en dat er eens een tijd komen zal, waarin de hedendaagsche wereld alweder voor eene andere zal plaats maken, waarop alweder volmaakter schepselen leven zullen." Het zou te ver voeren uit alles wat De Man geschreven heeft, uittreksels of zelfs aanhalingen te geven; hier moge er op gewezen worden, dat hij zelfs de droogste onderwerpen door zekeren humor wist te kruiden. Zoo zegt hij//De beroemde Jules Guerin houdt hier als Médecin orthopédiste zijne voor lezingen en heeft voor zijne zieken een klein clinicum in het ampitheater der chirurgie om eens of tweemaal in de week Èt tort et a travers de toepassing zijner méthode souscutanée te toouen; een stout operateur, wien niets ontbreekt, uitgezonderd de kunst om bedaard en goed te diag- nosticeerenDe chirurgische zaal voor meisjes zou zeker veel beter zijn, zoo men niet gedacht had, dat even als kinderen kleiner zijn dan menschen, zoo ook de zalen in grootte moeten verschillen."

Archief | 1910 | | pagina 68