lxii Natuurstudie en anatomie waren de lievelingsbezighcden van De Man geen wonderdat hij bij de herleving der genees kundige school te Middelburg het lectoraat in de anatomie op zich nam en zich er, zooveel zijn tijd toeliet, aan wijdde. Van 1853 tot 1866 was De Man lector in de anatomie aan die inrichtingzijne werkzaamheid als zoodanig beschrijft hij zelf aldus Bewonderaar der Physiologie ben ik nooit geweest en betwijfelde ook wel watof haar zigzaggang den aanstaanden buiten-doctor wel grondig bekend moest zijn. Ik gebruikte gedrukte Aphorismen en zoo noodig Microscoop en platen voor Weefselleer. Anatomie werd den leerlingen voorgesteld als hoogst nuttig voor henen ofschoon zonder Prosector zijnde, besteedde ik veel tijd om ze te onderwijzen, ook op Gerechtelijk gebied, ik bedankte zelfs voor een Kunstcadaver vreezende dat men mij minder lijken bezorgen zouen die had ik wel eens drie of vier te gelijk. Vooral maakte ik werk van het aanleggen eener kleine preparatenverzameling; veel is daarvan vernietigd of aan de Kweekschool afgestaanwat er nog van is overgebleven, berust in het Gasthuiswelks bestuur met het toezicht is belast. De plaatwerken worden daarentegen in de Provinciale Bibliotheek en het Bijks-archief bewaard." Met Dr. A. A. Pok keu bleef I)b Man zich vooral toeleggen op de studie der medische topographie. Samen gaven zij in 1857 uit eene Proeve eener geneeskundige plaatsbeschrijving van de stad MiddelburgDit werk zag in drie gedeelten het licht I. De stad Middelburg als algemeene woonplaats. II. De woningen als meer bijzondere verblijfplaatsen. III. De openbare gebouwen en gestichten. Op hetzelfde gebied bewoog zich eene in 1870 van wege het Departement van Binnenlaudsche Zaken uitgegeven Natuur kundige plaatsbeschrijving van Zeelandwaarin De Man de onderdeelen UydrographieAard van het water en Fauna (be halve de vogels) behandelde. De Geneeskundige school te Middelburg1 blz. 70/71.

Archief | 1910 | | pagina 72