t.xxi behalve onbekende cosmische invloeden aan 1 0 voor pokken 1), vaccine, 2° voor typhus, de wetenschap van de besmettelijk heid, 3° voor koorts, de quinine, Aan eene opwekking van Dr. Sasse te Zaandam danken wij eene Bijdrage tot de geschiedenis van den schedelvorm in Walcheren (verschenen in het Ncderlandsch Tijdschrift voor geneeskunde1885). Ten behoeve van dit onderwerp hadden lange voorbereidende studiën plaats gehad en werden niet alleen de beschikbare schedels, afkomstig van oude begraafplaatsen, nauwkeurig gemeten, maar werd ook de schedelmeting op levende personen in de verschillende streken van het ge west toegepast. De besluitenwaartoe De Man meende te moeten komen, waren de volgende: "1° dat de oude bevolking van Walcheren zoo goed als identisch was met de Driesche kustbewoners en met de Auglo-Saksenzoodat men de doli- chocephale stamgenooten in Kent en waarschijnlijk in Vlaan deren zal terugvinden, 2° dat op het strand van Walcheren oude Sueven, Anglo-SaksenNoormannen en latere Zeeuwen tot 920 begraven zijn, 3° dat de latere bevolking van Wal cheren hoe veranderd ook door inmigratietoch nog lang bewaard heeft en zelfs nu nog niet verloren heeft de sporen 1) Aldaar bl 5 '/Waarom men in Nederland nog altoos van kinderziekte spreekt, een naam, die aan de ziekte eerst gegeven werd, toen de volwassenen weinig vatbaarheid meer vertoonden natuurlijk omdat zij als kinderen haar doorstaan hadden mag wel vreemd heeten. Het woord schijnt meer Hollandsch dan Zeeuwsch te zijn en daarom mis schien in Holland begrijpelijker dan hier. Ik zag, in vroegere jarende pokken in het Nosocomium in Leiden aangeduid door eene groote K. aan de ramenvoor den vreemdeling zeker even geheimzinnig als de toenmalige, uit eene vroegere eeuw afkomstige, proclamatie van den burgemeester, waarin deze verklaardedat men onder kinderziekte die ziekte verstaan moestwelke men er gewoonlijk onder verstond."

Archief | 1910 | | pagina 81