lxxiii De vdór onze nieuwe geneeskundige wetgeving gevoerde strijd tusschen doctorenchirurgijns en apothekers over het leveren van geneesmiddelen door de beide eersten en het prac- tiseeren door de laatsten gaf aan De Man in 1885 aanleiding tot een onderzoek omtrent Be wettelijke bepalingen op het vroegere leveren van medicijnen door doctoren te Middelburga) Beveland en Saftinge, opgehelderd' door craniologische onderzoe kingen [Ned. Tijdschrift voor Geneesk., Jaargang 1895, 2" deel). Dit opstel bevat een goed geschreven overzicht van den loop der bevolking van Zeeland zooals De Man zich dien voorstelde van de vroegste tijden af tot aan de invoering van het Chris tendom. Dat reeds van ouds de behoefte aan eene wettelijke regeling gebleken wasvolgt uit den aanhef van eene Ordon nantie en articulen wegens doctorenapothekers en chirur- gyns alsmede de vroedvrouweuluidende: »Alzoo veele en Diverse Periculen daeglicks gebeuren (Godt betert) by die- geenen die hun onderwinden te practiséren binnen deserstadt, als rnedecijnmeesters zonder eenige kennis van de conste der medecynen te hebbeningevende den simpelen menschen mede- cyne, Laxativen ofte Vomitiven, als AntimoniumNieskruvt, Coloquint, pillen van Precipitaat ofte Quicksilver en dierge- lijcke, purgerende zonder onderschijt, goede en quaade hu meuren, met zoo grooten gewelt, dat sy dickmaals weecke en delicate persoonenden geest en siele uit het lijf dry ven en dat mitsdien sy selve, veel min de geene die deselve in- neemende feninige crachtenquaethijt ofte deugt van dien niet en kennen, en door dese groote inconvenienten coomen soo van haastlijck te sterven, als gebreecken te houdendaaraf men niet geneezen en machdie men in 't begin iichtlijk ende met eene kleene costen geholpen soude hebben te behouden zoo is 't dat Baillou, Burgemeesters, Scheepenen ende Itaadt, tot remedie van dien hebben geordieneerdt, ende ordienéren by dese navolgende Poincten en Articulen."

Archief | 1910 | | pagina 83