lxxx de golven is prijs gegevenomdat de verdediging der plaats tegen de aanvallen van den stroom de kosten niet loonde. De te Reimerswaal gevonden schedels strekten De Man tot een nieuw bewijs zijner theoriedat Zeeland indertijd door twee onderscheidene stammen bevolkt is geworden; bovendien was hij van oordeel, dat er buiten die craniologische verschillen ook nog heden ten dage verschillende andere bijzonderheden zijn overgebleven, welke daarvoor schijnen te pleiten. De titel geeft dan ook slechts ten deele den inhoud van het werkje aan. Het grootste deel is gewijd aan een verge lijkend onderzoek van verschillende eigenaardighedenwelke het aannemelijk moeten maken, dat Walcheren oorspronkelijk eene andere bevolking had dan de overige eilanden. Die eigenaar digheden worden in verschillende rubrieken behandeld en be treffen de taalkleeding en sieradenvolksfeestenvereeni- gingenpaarden en rijtuigen, maten en gewichten, voedsel, landbouwinstellingende geaardheid der bewoners en de geschiedenis J). Aan het slot komt eene aardige vergelijkende lijst voor van eenige in Zeeland gebruikelijke woorden Hierbij wordt de bekende bijzonderheid in herinnering gebracht, dat wanneer de Zeeuwsche landman de h wil uitspreken, zijne stem als een g klinkt: hij zegt dan geel voor heel den Gaag voor den Haag. Men wil, dat Amsterdamsche predi kanten in den ouden tijd wanneer zij hunne vroegere standplaats Middelburg weêr eens opzochten gaarne lieten zingen Psalm 2, vs. 7 omdat er zooveel aspiraties in voorkomen Welzalig zijdie naar zijn reine leer In Hem hun heil, hun hoogst geluk beschouwen; Die Zions Vorst erkennen voor hunn1 Heer! Welzalig zij, die vast op Hem betrouwen! Ook kan men in het boekske lezen, dat de gouden platen of stukken bij de boerinnen vooral daarom zoo in de mode

Archief | 1910 | | pagina 90